W naszym kraju organizacją wydarzenia zajęło się Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" we współpracy z Fundacją Court Watch prowadzącą Obywatelski Monitoring Sądów. Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to upamiętnienie rocznicy śmierci włoskiego sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 r. przez sycylijską mafię. Minęło właśnie 25 lat od tego zdarzenia.

Jak powiedział we wtorek PAP rzecznik prasowy SSP "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński, sądy w całym kraju przygotowały z tej okazji szereg atrakcji.

"Udział w rozprawach sądowych, symulacje procesu karnego, gry edukacyjne, zwiedzanie budynków sądowych, które mają walory zabytkowe czy zwiedzanie sądu drogą pisma procesowego - to główne atrakcje w tym roku" - powiedział.

Przy wejściu do sądów, które wzięły udział w wydarzeniu, znalazły się urządzone na tę okazję stoiska, przy których osoby zainteresowane udziałem w rozprawie sądowej mogły uzyskać szczegółowe informacje.

Ciekawą atrakcję przygotował dla gości Sąd Rejonowy przy ul. Młyńskiej w Poznaniu: Uczniowie klas licealnych mieli okazję zwiedzić sąd drogą pisma procesowego. Mogli prześledzić krok po kroku, jak pismo przechodzi do poszczególnych komórek administracyjnych i kto za co jest odpowiedzialny.

W Sądzie Okręgowym we Wrocławiu odwiedzający mogli poznać historie budynku przy ul. Sądowej. Gościom pokazano sale rozpraw, pokój mediacji oraz stroje urzędowe sędziów. Uczestnicy poznali strukturę organizacyjną sądów oraz specyfikę pracy sędziów i adwokatów.

Specjalne atrakcje zaplanował dla swoich gości również Sąd Okręgowy w Warszawie. Jak poinformowała PAP jego rzeczniczka sędzia Dorota Trautman, w każdym budynku sądów okręgowych do dyspozycji odwiedzających byli mediatorzy, którzy mieli za zadanie przekonywać do możliwości innego niż wyrok sądowy sposobu rozwiązania konfliktu.

Ponadto uczniowie szkół gimnazjalnych mieli okazję wziąć udział w grze symulującej przebieg postępowania sądowego. Młodzież mogła wcielić się w rolę adwokatów, prokuratorów i sędziów i na prawdziwiej sali sądowej próbować rozstrzygnąć spór. (PAP)