Według planu podanego przez kierownictwo sądu, prawie wszystkie wydziały zostaną przeniesione z budynku w ścisłym centrum miasta przy ulicy Dąbrowszczaków do budynku należącego do jednej z niepublicznych olsztyńskich szkół wyższych przy ulicy Artyleryjskiej, na terenie dawnej jednostki wojskowej, niedaleko kolejowego dworca zachodniego w Olsztynie.

Przenoszenie wydziałów potrwa do połowy grudnia. Do budynku na ulicę Artyleryjską przeniosą się: dwa wydziały karne i dwa cywilne, wydziały gospodarczy, rodzinny i dla nieletnich oraz ksiąg wieczystych. Wydział pracy i ubezpieczeń społecznych tymczasową siedzibę będzie miał przy ulicy Partyzantów.

Przez trzy lata, czyli na czas remontu, wszystkie postępowania sądu rejonowego będą prowadzone w tymczasowej siedzibie. Pod koniec grudnia rozpocznie się kapitalny remont sądu rejonowego przy ulicy Dąbrowszczaków.

W Sądzie Rejonowym w Olsztynie uruchomiono numer telefonu 89 523 02 30 (wew. 137, 138, 169, 104), pod którym można uzyskać wszelkie informacje na temat przeprowadzki i pracy poszczególnych wydziałów.

Biuro informacji sądowej i biuro podawcze sądu do 30 listopada będzie działać przy ul. Dąbrowszczaków, a od 1 grudnia przy ul. Artyleryjskiej. Do 16 listopada biuro podawcze ksiąg wieczystych będzie czynne w siedzibie przy ul. Dąbrowszczaków, potem przeniesie się na ul. Artyleryjską. Kasa sądu do 6 grudnia działać będzie przy ulicy Dąbrowszczaków, potem wszelkie sprawy dotyczące opłat będzie można załatwiać w tymczasowej siedzibie przy ulicy Artyleryjskiej.

Jak tłumaczył wcześniej PAP wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie, Piotr Mądry, przeprowadzka będzie trudnym przedsięwzięciem. Samo archiwum sądowe zawiera prawie 4 km akt. W olsztyńskim sądzie rejonowym pracuje ponad 300 osób.

Generalny remont siedziby sądu rejonowego ma kosztować 38 mln zł. W czasie modernizacji wymienione mają zostać wszystkie instalacje, stolarka okienna i drzwiowa, a wnętrza i schody przebudowane. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych; zainstalowana zostanie winda. Uruchomiony ma być także system do cyfrowej rejestracji rozpraw.

Sąd Rejonowy w Olsztynie mieści się w ścisłym centrum miasta; jego gmach sąsiaduje z nowo wybudowanym sądem okręgowym i aresztem śledczym. Gmach sądu rejonowego nie był remontowany od czasu pożaru w 1976 roku.

ali/ hes/