W czwartek komisja, pracująca nad projektem prezydenta Andrzeja Dudy, poparła zapis przejściowy, że sędziowie SN, którzy do dnia wejścia w życie ustawy ukończyli 65. rok życia, przechodzą po trzech miesiącach od tej daty w stan spoczynku - chyba że wystąpią do prezydenta o przedłużenie tego, załączając zaświadczenie o dobrym zdrowiu, a prezydent wyrazi zgodę (dziś taki wiek dla sędziego SN to 70 lat).

Józef Iwulski, sędzia Sądu Najwyższego pytany w czwartek w RMF FM, czy poprosi prezydenta o przedłużenie swojej kadencji stwierdził, że "nie poprosi". Podkreślił, że uważa ten przepis za niezgodny z konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowieka. "Uważam, że przepis o obniżeniu wieku i przymusowym odejściu w stan spoczynku jest niezgodny z Konstytucją i Europejską Konwencją Praw Człowiek" - oświadczył. "Jeżeli tak uważam, to nie mogę stosownie do tego przepisu postępować" - zapowiedział.

Józef Iwulski pytany, czy brał udział w ulicznych protestach dot. reformy sądownictwa powiedział, że "był na dwóch pod Sądem Najwyższym".

Jego zdaniem sędziowie mogą brać udział w ulicznych protestach. "Jeżeli chodzi o sprawy ustrojowe dotyczące wymiaru sprawiedliwości i organizacji ustroju sądownictwa, sędzia ma prawo zabierać głos w każdej formie dopuszczalnej przez prawo" - podkreślił. Jak dodał, "forma tego rodzaju zgromadzeń jest dopuszczalna". (PAP)

march/ par/