Według rzeczniczki sądu Marzeny Ossolińskiej-Plęs, powodem jest przekazanie akt sprawy do Sądu Apelacyjnego w związku z zażaleniem, jakie wcześniej złożył dyrektor zakładu karnego, w którym T. odbywa karę więzienia. W ubiegłym tygodniu sąd nie zdecydował o tymczasowym izolowaniu T., a orzekł, że po wyjściu T. ma być objęty działaniami operacyjno-rozpoznawczymi i nie opuszczać kraju.

Ponowny wniosek, by mężczyzna pozostał w izolacji do czasu rozstrzygnięcia sprawy o uznanie go za osobę niebezpieczną dyrektor więzienia złożył w poniedziałek. Równolegle złożył też zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez T. przestępstwa polegającego na posiadaniu treści pornograficznych z udziałem małoletniego poniżej 15. roku życia i zagrożonego karą do pięciu lat więzienia. Jeszcze dzisiaj Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie zapowiada konferencję w tej sprawie.

We wtorek Mariusz T. kończy odbywanie kary. Postępowanie ws. głównego wniosku o uznanie go za osobę niebezpieczną i umieszczenie go w ośrodku w Gostyninie rozpoczęło się w poniedziałek, sąd odroczył je do 3 marca.

T. to pedofil skazany w 1989 r. za zabójstwo czterech chłopców na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia. (PAP)