Rząd domaga się od Sądu Najwyższego zrewidowania decyzji i uznania prawa pochodzącego z 1860 roku za niekonstytucyjne, oceniając, że narusza ono "zasadę równości" między obywatelami.

W ubiegłym tygodniu Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie sądu w Delhi z 2009 roku, który uznał, że stosunki seksualne pomiędzy dwiema dorosłymi osobami tej samej płci, odbywające się za zgodą obu stron, nie stanowią przestępstwa. Stołeczny sąd orzekł, że artykuł 377 kodeksu karnego z XIX wieku stanowi "naruszenie podstawowych praw" wynikających z konstytucji.

Z kolei Sąd Najwyższy uznał, że prawo jest zgodne z ustawą zasadniczą, a decyzja o jego zmianie należy do parlamentu.

Decyzję tę skrytykowała Wysoka Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Navi Pillay, według której łamie ona prawo międzynarodowe.

Obecnie w indyjskim prawodawstwie stosunki homoseksualne są kwalifikowane jako czyny "niezgodne z naturą" i zagrożone karą 10 lat więzienia.

Prawo to jest wprawdzie rzadko stosowane w Indiach, ale stowarzyszenia broniąca praw homoseksualistów skarżą się na przypadki poniżania i zastraszania osób homoseksualnych, również przez policjantów. (PAP)