"Wyszliśmy z założenia, żeby nasz zawód odczarować i pomóc obywatelom odnaleźć się w postępowaniu egzekucyjnym" - powiedział prezes Krajowej Rady Komorniczej Jarosław Świeczkowski. Dodał, że jego środowisko zawodowe chce być obecne w różnych działaniach prospołecznych, bo jest to jego powinnością.
Komornicy będą udzielać porad od godz. 12 do 19 w siedzibach dziesięciu izb komorniczych na terenie kraju - w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu. W Warszawie zainteresowani będą mogli natomiast zgłaszać się do Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu.
Świeczkowski zaznaczył, że w trakcie swojej praktyki zawodowej komornicy obserwują niski poziom wiedzy prawniczej wśród obywateli. Tymczasem problemy, którymi zajmują się komornicy, dotyczą często ważnych problemów życiowych obywateli - na przykład spraw eksmisji i uzyskiwania alimentów. "Strony nie wiedzą, jak się zachować, wiele osób nie potrafi korzystać ze swoich praw, a nieskuteczność postępowań egzekucyjnych jest często efektem braku aktywności zainteresowanych" - dodał prezes KRK.
Przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej szczegółowych informacji m.in. na temat organizowanych dni otwartych udzielą w Warszawie podczas zaplanowanej wczesnym popołudniem konferencji prasowej. KRK przypomniała jednocześnie, że przedstawiciele komorników wraz z reprezentantami innych zawodów prawniczych brali już udział m.in. w organizowanym w lutym tego roku tygodniu pomocy ofiarom przestępstw.
Honorowy patronat nad akcją komorników objął minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.(PAP)