Jak powiedział Piebiak, resort ma zamiar poszerzyć formułę nowej komisji kodyfikacyjnej, tak aby zajmowała się nie tylko kodeksami, ale także prawem rodzinnym, administracyjnym i zagadnieniami ustrojowymi, takimi jak np. ustrój sądów i prokuratury. Wiceminister podkreślił, że możliwe byłoby funkcjonowanie komisji w oparciu nie tylko o ekspertów wskazanych przez resort sprawiedliwości, ale również inne ministerstwa.

Piebiak spodziewa się, że koncepcja nowej komisji oraz wybór jej składu to kwestia najbliższych kilku miesięcy. "Na razie to stan przejściowy" - dodał. Wiceszef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że zmiana oznacza powrót do przedwojennej tradycji, kiedy działała jednak komisja kodyfikacyjna, zajmująca się różnymi gałęziami prawa. zaznaczył, ze w nowej komisji będzie działało kilka zespołów.

Na czwartek planowane było posiedzenie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, której członków powołuje na czteroletnie kadencje premier na wniosek ministra sprawiedliwości. 20-osobową Komisją kieruje prof. Tadeusz Ereciński, prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. W skład komisji wchodzą autorytety tej dziedziny nauki prawa oraz sędziowie - praktycy. Ich kadencje rozpoczęły się w zeszłym roku, a na podstawie przepisów członków komisji nie można odwołać w trakcie kadencji.

Wiceminister Piebiak podkreślił, że odwołanie wszystkich członków komisji kodyfikacyjnej prawa cywilnego, a także - w niedługim czasie - komisji ds. prawa karnego nie oznacza, że ministerstwo zamierza zakończyć współpracę z nimi, "przeciwnie, poinformowaliśmy przewodniczącego Erecińskiego, że mamy nadzieję w przyszłości nadal współpracować z wieloma z członków komisji" - podkreślił Piebiak.

W czwartek wiceministrowie Łukasz Piebiak i Marcin Warchoł wręczyli obecnym na posiedzeniu członkom Komisji podziękowania podpisane przez premier Beatę Szydło i powiadomili ich, że komisja zostanie zlikwidowana. Jak wyjaśnili ministrowie, zamiast osobnych komisji kodyfikacyjnych prawa karnego i cywilnego ma powstać jedna wspólna Komisja Kodyfikacyjna Rzeczypospolitej.

Komisje Kodyfikacyjne opracowują dla ministra projekty ustaw, przede wszystkim kodeksów. Obecnie Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego pracowała m.in. nad nowym kodeksem cywilnym (aktualny pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku) i kodeksem postępowania cywilnego. Komisje opiniują też projekty ustaw. W ubiegłej kadencji komisja prawa cywilnego przygotowała 15 projektów ustaw i zaopiniowała ponad 350 projektów.

Obecna Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego jeszcze pod koniec prac rządu Ewy Kopacz sama zawiesiła swe prace. Według "Gazety Wyborczej" stało się to w proteście przeciw sposobowi, w jaki kierował nią prof. Piotr Kruszyński. Komisja poprzedniej kadencji, kierowana przez prof. Andrzeja Zolla, przygotowała wielką reformę procedury karnej, która weszła w życie 1 lipca. Teraz resort sprawiedliwości chce powrotu do poprzedniej procedury.

Praca w tych komisjach to posiedzenia ogólne organizowane co jeden lub kilka miesięcy i spotkania zespołów pracujących nad poszczególnymi rozwiązaniami. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Kodeks karny. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł