Jak pisze "Puls Biznesu", "sytuacja recyklerów do złudzenia przypomina tę, w której 10 lat temu znalazły się świetnie prosperujące firmy komputerowe Optimus i JTT Computer" – alarmuje Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Niezależnych i Recyklingu (IGMNiR).
W ocenie urzędów kontroli skarbowej, branża złomiarska przez lata na szeroką skalę miała wyłudzać zwroty podatku VAT, przez co budżet państwa tracił krocie. Inspektorzy wykryli łańcuszki firm-krzaków i tzw. słupów, którzy wystawiali faktury, ale podatku VAT nie odprowadzali. Na podstawie fałszywych faktur podatek mieli sobie odliczać odbiorcy złomu, którzy dostarczali go do hut.
"Kontrolerzy odą po najmniejszej linii oporu i blokują konta oraz nakładają dotkliwe kary na uczciwe firmy, a nie na oszustów, do których nie potrafią dotrzeć. Uczciwe firmy nie miały możliwości sprawdzenia każdego małego dostawcy i ocenić, czy wystawiane przez niego faktury były rzetelne" – mówi Kazimierz Poznański.
Jak podkreśla prezes IGMNiR – wszystkie firmy należące do Izby są szykanowane. "Kontrole mają wszyscy w branży. Bywa, że jednego dnia wpadają do nas trzy ekipy. Niczego nie znajdują, ale siedzą w firmie i dezorganizują pracę" – skarży się Janusz Grabowski, prezes Scholz Polska. Firmy zwróciły się o pomoc bezpośrednio do ministra finansów Jacka Rostowskiego.(PAP)