Przyjazny pokój przesłuchań to taki, w którym dziecko występujące w roli świadka ma czuć się komfortowo. Służy temu odpowiednia aranżacja przestrzeni, wyposażenie i kolorystyka. „Takie pomieszczenie ma minimalizować stres związany z pobytem w sądzie i zeznaniami oraz ułatwiać uzyskanie od dziecka wiarygodnego materiału dowodowego” – wyjaśniła Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego opolskiego Sądu Okręgowego.

Dodała, że pokój przesłuchań Sądu Okręgowego to pierwsze takie certyfikowane pomieszczenie w Opolu i drugie w województwie. Dotychczas, wg danych Fundacji Dzieci Niczyje, podobne pomieszczenie istniało w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu. Równocześnie z Sądem Okręgowym certyfikat pozyskał też Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu.

Kosowska-Korniak poinformowała, że certyfikowany pokój składa się z dwóch pomieszczeń, które dzieli wyciszona ściana z lustrem weneckim. Pomieszczenie przesłuchań jest kolorowe, są w nim dziecięce meble, zabawki, kredki, pacynki, papier. Przesłuchania w tym pomieszczeniu odbywają się w obecności biegłego psychologa oraz sędziego, pozostałe osoby uprawnione do udziału w czynnościach procesowych – prokurator czy obrońca podejrzanego - przebywają w pokoju obok, w pomieszczeniu technicznym.

Znajduje się w nim sprzęt audio-wideo, za pomocą którego przesłuchanie jest rejestrowane. Osoby będące w pomieszczeniu technicznym mogą nie tylko obserwować przesłuchanie, ale i zadawać pytania za pośrednictwem sędziego wyposażonego w specjalne słuchawki. „Rodzice i opiekunowie słuchanych dzieci mają też dostęp do wsparcia psychologicznego w postaci kolorowych broszur czy ulotek, które przygotowują dziecko do przesłuchania, oraz do informacji o dostępnej pomocy psychologicznej” – dodała Kosowska-Korniak.

Pracownica biura prasowego wyjaśniła, że przyjazne pokoje przesłuchań przeznaczone są dla świadków małoletnich, poniżej 15 roku życia. „Sąd Okręgowy w Opolu praktykuje jednak słuchanie tam również osób starszych, do 18 roku życia, by zapewnić im możliwie najbardziej komfortowe warunki” - dodała, tłumacząc, że pokój przesłuchań opolski sąd ma już od jakiegoś czasu, ale dopiero teraz uzyskał certyfikat.

Według Kosowskiej-Korniak do tej pory w pokoju przesłuchań w opolskim Sądzie Okręgowym odbyło się około 25-30 przesłuchań małoletnich świadków. Najczęściej były to sprawy dotyczące seksualnego wykorzystania dzieci.

Pokój ten może być również wykorzystywany do innych celów np. przesłuchiwania dorosłych, badań psychologicznych, pedagogicznych, rozmów z kuratorem czy okazań.W całym kraju jest kilkadziesiąt takich pokoi.(PAP)

kat/ malk/