Źródła sądowe poinformowały w poniedziałek, że Herzog ma zostać przesłuchany przez policję antykorupcyjną.

Śledczy chcą ustalić, czy Sarkozy (prezydent w latach 2007-2012), korzystając z pomocy swego adwokata, usiłował pozyskać informacje na temat dotyczącego go dochodzenia w zamian za obietnicę prestiżowego stanowiska dla urzędnika sądowego. W ramach śledztwa, otwartego w lutym, śledczy mają również stwierdzić, czy Sarkozy był bezprawnie poinformowany o tym, że jest objęty podsłuchami.

O zastosowaniu tego nadzwyczajnego środka wobec byłego szefa państwa zdecydowano we wrześniu 2013 roku w ramach innego dochodzenia dotyczącego oskarżeń w sprawie finansowania zwycięskiej kampanii prezydenckiej Sarkozy'ego w 2007 roku przez ówczesnego dyktatora Libii Muammara Kadafiego - przypomina AFP.

Do aresztu trafiło ponadto dwóch wysokich rangą francuskich urzędników sądu kasacyjnego - Gilbert Azibert, który miał otrzymać propozycję prestiżowego stanowiska w zamian za przekazanie poufnych informacji, i Patrick Sassoust.

Śledczy podejrzewają, na podstawie podsłuchanych rozmów telefonicznych Sarkozy'ego i Herzoga, że usiłowali oni wydobyć od Aziberta informacje na temat postępowania dotyczącego byłego szefa państwa.

Informacje o przesłuchaniach adwokata byłego prezydenta wypływają w czasie, gdy w kraju coraz częściej spekuluje się na temat powrotu Nicolasa Sarkozy'ego do polityki i objęcia przez niego przywództwa opozycyjnej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Ugrupowanie to jest pogrążone w bezprecedensowym kryzysie z powodu skandalu wokół fałszowania faktur i płatności za kampanię prezydencką Sarkozy'ego w 2012 roku; skandal pod koniec maja zmusił do ustąpienia ówczesnego szefa UMP Jean-Francois Cope. (PAP)