Zatrzymań Sebastiana T. i Jacka T. dokonali we wtorek funkcjonariusze olsztyńskiej delegatury ABW w toczącej się już sprawie, nadzorowanej przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie. Straty Skarbu Państwa wyniosły ponad 23 mln zł.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w czwartek, że zatrzymani podejrzewani są o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która miała wyłudzać podatek VAT przy obrocie paliwami wewnątrz UE. Zarzuca się im również pranie pieniędzy oraz popełnienie szeregu przestępstw karno-skarbowych.

"Zatrzymani pełnili rolę pośredników. Handlowali paliwem wiedząc, że pochodzi ono z przestępstwa. Decydowali się na jego zakup, dodatkowo uzależniając swoją decyzję od wręczonych środków finansowych" - wyjaśnił Żaryn. Im więcej nabywali towaru, tym większa była przekazywana im korzyść majątkowa - dodał.

Paliwo było przez nich rozprowadzane do odbiorców hurtowych i detalicznych m.in. poprzez ogólnopolską sieć kilkunastu stacji paliw. Straty na podatku VAT ze strony Skarbu Państwa sięgają ponad 23 mln zł - zaznaczył rzecznik.

W trakcie działań funkcjonariusze ABW przeprowadzili także przeszukania w miejscach zamieszkania obu zatrzymanych. Zabezpieczyli gotówkę, luksusowy samochód oraz biżuterię o łącznej wartości około 300 tys. zł - mówił Żaryn.

Zatrzymania to dalszy ciąg śledztwa, w którym Agencja na przełomie marca i kwietnia zatrzymała cztery osoby: dwóch organizatorów rozbitej grupy przestępczej oraz dwóch jej członków. W maju ABW zatrzymała kolejną osobę, która była odpowiedzialna za rekrutowanie firm-słupów i ich obsługę logistyczną. W lipcu ABW zatrzymała w tej sprawie również Jarosława K., przedsiębiorcę z branży paliwowej, właściciela sieci stacji benzynowych - podkreślił.(PAP)