Jednorazowa, niekomercyjna sprzedaż gruntu, nawet po wcześniejszej transakcji objętej VAT, nie musi skutkować obowiązkiem podatkowym. Sama okoliczność wcześniejszego wystąpienia VAT przy innej transakcji nie oznacza automatycznie, że każda kolejna sprzedaż również musi być opodatkowana. Każdorazowo trzeba zbadać czy sprzedający działa jako podatnik VAT - w sposób zorganizowany, powtarzalny i zarobkowy, charakterystyczny dla działalności gospodarczej. Potwierdza to skarbówka i eksperci.
Wiesława Moczydłowska
24.05.2025
Domowe finanse VAT Nieruchomości
Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9 proc. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5 proc. - poinformowało Ministerstwo Finansów. Luka liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku.
Monika Pogroszewska
23.05.2025
VAT
W kwietniu 2025 r. ukazała się opinia rzecznika generalnego J.R. de la Toura w sprawie C-726/23. Sprawa ta dotyczyła kwestii objęcia VAT korekty cen transferowych dokonywanych między podmiotami powiązanymi. Przypadek przedstawionych w sprawie spółek z branży wynajmu żurawi może mieć wpływ na przyszłe postrzeganie rozliczeń i korekty cen transferowych dokonywanych w ramach grupy - pisze Sławomir Buszko, partner ID Advisory, doradca podatkowy.
Sławomir Buszko
23.05.2025
VAT Prawo europejskie
Minister fnansów Andrzej Domański przedstawił w piątek plany dotyczące obniżenia podatku miedziowego. Od 2026 r. obniżony zostanie współczynnik, służący do obliczania kwoty podatku od wydobycia miedzi, płaconego przez KGHM. W efekcie wpływy do budżetu spadną o 10 mld zł w ciągu 10 lat. Zmiany w ustawie o podatku od wydobycia niektórych kopalin będą wspierały inwestycje w wydobycie miedzi w Polsce.
mp/PAP
23.05.2025
Finanse publiczne
Ulga na innowacyjnych pracowników (ulga IP), śladami ulgi B+R, staje się zagadnieniem spornym pomiędzy podatnikami a dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej. W jednym z ostatnich wyroków wojewódzki sąd administracyjny kolejny raz stanął po stronie podatników, wskazując na bezprawną wykładnię przepisów dotyczącą tej ulgi, dokonywaną przez organ interpretacyjny.
Krzysztof Kaźmierski
23.05.2025
CIT PIT
Sprzedaż towarów (ujętych w spisie z natury sporządzonym dla celów VAT) nie podlega VAT po zamknięciu działalności i upływie 12 miesięcy od likwidacji firmy. Osoba fizyczna rozporządza wówczas majątkiem prywatnym, więc nie działa w charakterze podatnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy składnik majątku jest wynajmowany w ramach tzw. najmu prywatnego.
Marcin Szymankiewicz
22.05.2025
VAT Małe i średnie firmy

Fundacja rodzinna po dwóch latach

Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
Fundacja rodzinna nie jest chwilowym trendem. Jest brakującym ogniwem polskiego systemu prawnego, które umożliwia skuteczne i bezpieczne planowanie sukcesji. Pozwala uniknąć chaosu po śmierci właściciela firmy, zabezpiecza interesy rodziny i zapewnia trwałość majątku. Dziś warto zadać sobie pytanie nie, czy warto, ale raczej, czy mamy czas i komfort, żeby dłużej zwlekać z decyzją - pisze Piotr Aleksiejuk, radca prawny, wspólnik kancelarii Wojarska Aleksiejuk & Wspólnicy.
Piotr Aleksiejuk
22.05.2025
Małe i średnie firmy Fundacja rodzinna
Organ powinien poinformować stronę o wydaniu decyzji o solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe spółki wobec pozostałych członków zarządu. Osoba, z majątku której przeprowadzono egzekucję, nie ma bowiem innych narzędzi, by dowiedzieć się o wydaniu takiej decyzji. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że bez informacji od organu strona zostaje pozbawiona wiedzy o tym, czy w ogóle przysługuje jej prawo do dochodzenia roszczeń regresowych od pozostałych osób, które zasiadały z nią w zarządzie spółki.
Dorian Lesner
22.05.2025
Ordynacja Spółki Prawo gospodarcze
Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą odliczy wydatki związane z leasingiem lub zakupem dwóch samochodów osobowych – potwierdza skarbówka. Musi on jednak uważać na limity wynikające z ustawy o PIT, związane z wartością auta oraz sposobem jego wykorzystania. Jeśli nie prowadzi ewidencji VAT, zaliczy do kosztów 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, np. na paliwo i serwis. Eksperci zwracają uwagę, że przedsiębiorca musi umieć udowodnić związek obu aut z prowadzoną działalnością.
Monika Pogroszewska
22.05.2025
CIT PIT Małe i średnie firmy
Sejm poparł większość poprawek Senatu do pierwszego pakietu deregulacyjnego w zakresie prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Z kolei do komisji sejmowych trafiły m.in. projekt wydłużający z trzech miesięcy do roku okres, w którym rozwiedziony małżonek może złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska, które nosił przed ślubem, a także projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług.
Patrycja Rojek-Socha
21.05.2025
Ordynacja Spółki
IX edycja Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan odbędzie się 10-11 czerwca w Warszawie. Reprezentanci biznesu, środowiska naukowego, eksperci oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów będą rozmawiać o najistotniejszych dla przedsiębiorców zagadnieniach dotyczących prawa podatkowego. Tematami kongresu będą m.in. zmiany w podatku od nieruchomości, wdrożenie obligatoryjnego KSeF, relacje podatników ze skarbówką i system kaucyjny.
Monika Pogroszewska
21.05.2025
Ordynacja Podatki i opłaty lokalne PIT
Zagraniczna firma będzie musiała wystawiać faktury w KSeF, jeśli ma stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. To oznacza problemy zarówno dla tych firm - z ustaleniem, czy dotyczy ich ten obowiązek, jak też ich polskich kontrahentów - z weryfikacją, czy otrzymali prawidłowo wystawioną fakturę. Zaś sądy administracyjne w pierwszych orzeczeniach wyrażają wątpliwości, czy Polska może nakładać na zagraniczne podmioty obowiązki związane z KSeF.
Monika Pogroszewska
21.05.2025
VAT KSeF
Rząd chce wprowadzić nowe, łagodniejsze zasady zwrotu podatku w przypadku uchylenia decyzji o wsparciu w Polskiej Strefie Inwestycji (PSI) lub zezwolenia na działalność w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE). Przyjęty we wtorek projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT przewiduje także ograniczenie obowiązku składania informacji o wspólnikach spółki jawnej oraz wprowadzenie korzystnych zmian dla podatkowych grup kapitałowych.
Monika Pogroszewska
20.05.2025
CIT PIT

Będą uproszczenia w podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zakłada on zniesienie obowiązku uzyskiwania zaświadczenia z urzędu skarbowego potwierdzającego zwolnienie z podatku od spadków i darowizn przy np. sprzedaży nieruchomości. Inna zmiana ma dostosować przepisy do uchwały NSA z 31 marca 2025 r. (sygn. akt. III FPS 5/24). NSA orzekł, że podstawą opodatkowania daniną od spadków i darowizn jest wypłacana rata renty nieodpłatnej, a nie cała wartość tego świadczenia określona w umowie za cały okres jej trwania.
Monika Pogroszewska
20.05.2025
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Od wydatków związanych z używaniem samochodów, które służą tzw. działalności mieszanej - zarówno działalności gospodarczej, jak np. do celów osobistych podatnika czy jego pracownika - prawo odliczenia VAT zostało ograniczone. Ustawodawca wprowadził domniemanie, że samochody służą działalności mieszanej, a zatem odliczyć można 50 proc. podatku naliczonego od wydatków związanych z ich używaniem. Dotyczy to również aut elektrycznych.
Marcin Szymankiewicz
20.05.2025
VAT
Ministerstwo Finansów zapowiada rozszerzenie programu współdziałania, czyli współpracy dużych firm z organami skarbowymi. Ma być otwarty dla grup kapitałowych, ze zmniejszoną liczbą procedur, ale wciąż niedostępny dla średnich firm. W ciągu blisko pięciu lat pilotażu wzięło w nim udział tylko 15 spółek. Według ekspertów, mimo iż idea jest bardzo dobra, to dla przedsiębiorców zniechęcające są wysokie koszty oraz szereg dodatkowych i nie zawsze jasnych dla nich obowiązków.
Monika Pogroszewska
20.05.2025
Ordynacja
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów rozpatrzy cztery projekty ustaw deregulacyjnych przygotowanych przez Ministerstwo Finansów – wynika z opublikowanego w poniedziałek porządku obrad. Proponowane zmiany mają na celu uproszczenie obowiązków administracyjnych i podatkowych, a także usprawnienie funkcjonowania rynku finansowego. Wśród projektów znajdują się nowelizacje ustaw o PIT, CIT, podatku od spadków i darowizn, a także regulacji dotyczących bankowości i funduszy inwestycyjnych.
Robert Horbaczewski
19.05.2025
CIT PIT Podatek od spadków i darowizn Deregulacja
​- Dojrzeliśmy do zmian przepisów dotyczących przedawnienia zobowiązania podatkowego i potrzebujemy pomocy doradców podatkowych w tej dyskusji - zaapelował przedstawiciel Ministerstwa Finansów podczas obchodów Dnia Doradcy Podatkowego. To reakcja na postanowienie sygnalizacyjne Naczelnego Sądu Administracyjnego, który dostrzegł nieprawidłowości w działaniu organów skarbowych w tym zakresie. NSA docenił jedocześnie zaangażowanie doradców podatkowych w sprawę, która toczyła się przed tym sądem.
Wiesława Moczydłowska
19.05.2025
Ordynacja Doradca podatkowy
Samochód należy uznać za wykorzystywany wyłącznie do celów służbowych, jeśli zasady jego używania, dodatkowo potwierdzone prowadzoną ewidencją, wykluczają użycie do celów prywatnych - orzekł kolejny sąd administracyjny. To oznacza, że przedsiębiorca ma prawo do odliczenia 100 proc. VAT, nawet jeśli parkuje służbowe auto pod domem. Skarbówka wciąż twierdzi jednak, że parkowanie w miejscu zamieszkania wyklucza pełne odliczenie.
Monika Pogroszewska
19.05.2025
VAT Małe i średnie firmy
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ponownie zaskoczył podatników tzw. estońskiego CIT. W interpretacji całkowicie zmienił dotychczasowe podejście do zaliczek na poczet zysku. Nowe stanowisko wywołało niemałe poruszenie wśród doradców i przedsiębiorców. Co ciekawe, w ostatnich dniach fiskus wygrał w tej sprawie przed WSA w Krakowie – tylko po to, by… jeszcze tego samego dnia wydać kolejną interpretację i powrócić do pierwotnego stanowiska - pisze Sergiusz Felbur, doradca podatkowy z kancelarii Schoenherr Halwa Okoń Chyb sp.k.
Sergiusz Felbur
19.05.2025
CIT

Świadczenie wdowie z USA bez ulgi w PIT

Domowe finanse Emerytury i renty PIT
Świadczenie wdowie otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, po śmierci męża, który pracował w USA - przyznane na podstawie federalnych przepisów emerytalno-rentowych - nie może zostać uznane za świadczenie rodzinne otrzymywane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Nie może zatem korzystać w Polsce ze zwolnienia podatkowego i powinno być wykazane w zeznaniu podatkowym.
Wiesława Moczydłowska
17.05.2025
Domowe finanse Emerytury i renty PIT
Podział obowiązków w spółce co do zasady nie wpływa na zakres odpowiedzialności członka zarządu za...
Dorian Lesner
17.05.2025
Spółki Prawo gospodarcze
Zdaniem NSA opłacenie przez pracodawcę składek na ubezpieczenie pracownika w momencie ich wpłaty będzie stanowić dla ubezpieczonego pracownika przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Tym samym NSA przychylił się do stanowiska organu podatkowego i utrzymał dotychczasową linię orzeczniczą sądów administracyjnych - piszą Lila Kasperowicz i Grzegorz Grochowina z KPMG w Polsce.
Lila Kasperowicz Grzegorz Grochowina
16.05.2025
PIT Ubezpieczenia społeczne
Firmy zwolnione podmiotowo z VAT nie mają obowiązku rejestracji dla celów tego podatku. Mogą się jednak zarejestrować jako podatnicy VAT zwolnieni. Wyjątkiem są przedsiębiorcy, którzy wcześniej byli zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, a następnie wybrali zwolnienie podmiotowe na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Te firmy pozostają w rejestrze jako podatnicy VAT zwolnieni.
Marcin Szymankiewicz
16.05.2025
VAT

Podatek od budowli rośnie po zmianie przepisów

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
W deklaracjach na podatek od nieruchomości za 2025 r. część przedsiębiorców wykazało wyższą daninę od budowli niż w roku poprzednim. To efekt zmiany przepisów, które wciąż budzą wątpliwości, co może wymagać wyjaśnienia w interpretacjach i orzeczeniach sądów. Ale to także efekt weryfikacji firmowych majątków. Niewykluczone, że część firm może dopłacić podatek także za poprzednie lata, jeśli składali wcześniej niepoprawne deklaracje.
Monika Pogroszewska
15.05.2025
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Doradca podatkowy bardzo często pełni rolę „ratownika” dla podatników, działając zarówno profilaktycznie, jak i interwencyjnie w sytuacjach zagrożenia ze strony fiskusa. Jego zaangażowanie potrafi uchronić podatnika przed poważnymi konsekwencjami finansowymi wynikającymi z nieznajomości przepisów, błędnych interpretacji lub zaniedbań w obowiązkach podatkowych - mówi Maria Dąbek, doradca podatkowy.
Wiesława Moczydłowska
14.05.2025
PIT Doradca podatkowy
Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła kolejny pakiet przepisów nowelizujących różne ustawy, które w założeniu mają uprościć procedury. Zmiany dotkną teraz m.in. podatków, inwestycji, prawa farmaceutycznego, a także kontaktów z sądami. Jak wskazuje rząd, umożliwiona zostanie dwustronna komunikacja elektroniczna z sądem. W postępowaniu podatkowym, które rozpoczynane jest z urzędu, niedające się usunąć wątpliwości dotyczące stanu faktycznego, będą rozstrzygane na korzyść podatnika. Część firm będzie z kolei przeprowadzać tzw. test zaspokojenia.
Krzysztof Koślicki
13.05.2025
Ordynacja Spółki Farmacja Deregulacja
Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje w sprawie reformy ulgi badawczo-rozwojowej i dostosowania jej do globalnego podatku minimalnego – poinformował minister Andrzej Domański. Resort chce też zaproponować, aby stosowanie międzynarodowych standardów rachunkowych było ograniczone do sprawozdania skonsolidowanego. W projekcie nowelizacji będą też uwzględnione doświadczenia krajowe ze stosowania nowych przepisów, czyli m.in. uproszczenie i doprecyzowanie przepisów.
mp/PAP
13.05.2025
CIT

Kamper może być biurem przedsiębiorcy - fiskus uznaje odliczenie kosztów

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Samochód kempingowy może służyć przedsiębiorcy za miejsce pracy. Fiskus potwierdza, że dla celów podatkowych jest to pojazd osobowy. A to daje możliwość odliczenia wydatków na jego zakup do limitu 150 tys. zł oraz 75 proc. kosztów eksploatacji, nawet gdy kamper służy jednocześnie do celów prywatnych. Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba będzie udowodnić celowość takich wydatków.
Monika Pogroszewska
13.05.2025
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
22 maja miną dwa lata od wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej. Dotychczas zarejestrowano ich około 2,5 tys. Prawnicy są jednomyślni, że wprowadzenie tej instytucji do polskiego systemu prawnego było dobrą decyzją, która pozwala kumulować kapitał niezbędny dla inwestycji. Powstają jednak obawy, czy zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Finansów nie zepsują tego mechanizmu.
Monika Pogroszewska
12.05.2025
CIT PIT Doradca podatkowy Fundacja rodzinna