Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, podatnik może sprawdzić swój numer mikrorachunku już teraz w generatorze dostępnym na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym. Wystarczy podać swój numer PESEL w przypadku osób fizycznych lub NIP w przypadku organizacji.

Indywidualny rachunek podatkowy, tak zwany mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu od 1 stycznia 2020 r. podatnik będzie mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek, który będzie służyć  do wpłat podatków PIT, CIT i VAT – powiedział minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Numer mikrorachunku w szybki i prosty sposób możesz wygenerować już dzisiaj w generatorze. Można go również otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Czytaj w LEX: Indywidualne mikrorachunki podatkowe od 1.01.2020 r. >

Jak wyjaśnia minister Kwieciński, generator mikrorachunku podatkowego działa całodobowo, dzięki temu swój numer można sprawdzić w każdym czasie i miejscu, np. korzystając z telefonu czy tabletu. Korzyścią dla podatników jest również to, że wygenerowanie i prowadzenie mikrorachunku jest całkowicie bezpłatne.

Czytaj w LEX: Świadczenia świąteczne a rozliczenia VAT na przykładach >

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie. Oznacza to, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Numer sprawdzić można w generatorze na stronie podatki.gov.pl.

MF radzi, by nie korzystać z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. Indywidualny mikrorachunek, oprócz identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222.

Czytaj w LEX: Nowe zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1.01.2020 r. >

Co ważne, dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych do wpłat PIT, CIT i VAT pozostaną aktywne do 31 grudnia 2019 r.

Jak przypomina Ministerstwo Finansów, dzięki mikrorachunkowi podatkowemu w wygodny i prosty sposób będzie można zapłacić PIT, CIT i VAT na jeden, stały, indywidualny mikrorachunek podatkowy - nie trzeba będzie już wybierać oddzielnych rachunków. Szybko będzie można sprawdzić numer mikrorachunku podatkowego w każdym miejscu i czasie, a jeśli podatnik się przeprowadzi lub zmieni siedzibę firmy, dalej będzie mógł posługiwać się tym samym mikrorachunkiem podatkowym. Nie trzeba też będzie szukać obowiązujących numerów rachunków urzędów skarbowych, co ograniczy liczbę omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Ponadto mikrorachunek podatkowy zapewni szybszą obsługę płatności PIT, CIT i VAT. Szybciej podatnicy otrzymają też potrzebne im zaświadczenia, np. o niezaleganiu w podatkach.

Zobacz również: Moc ochronna interpretacji podatkowych to mit >>

Czytaj w LEX: VAT 2020 - przewodnik po zmianach >