10 marca weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia z dnia 19 lutego 2020 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla, które zarządza zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Zaniechanie to ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 października 2019 r. do dnia 31 grudnia 2021 r., co oznacza, że nie tylko Olga Tokarczuk, ale i inni potencjalni polscy nobliści z najbliższych dwóch lat będą mogli skorzystać ze zwolnienia.

W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk. Jak podała Szwedzka Akademia, Tokarczuk otrzymała nagrodę "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia".

 


Krótko po tym, ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie laureatce zdobycia nagrody. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. 

Czytaj też: Samotny rodzic roczny PIT może rozliczyć z dzieckiem >

Tokarczuk jest autorką m.in. "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

Nagroda dla Olgi Tokarczuk to pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska. Wisława Szymborska również nie nie płaciła podatku od tej nagrody.