Jak wyjaśnił w piątek na spotkaniu z mediami dyr. biura ds. partycypacji społecznej Grzegorz Justyński, w trakcie tego Hyde Parku każdy z wnioskodawców w dowolnej, wybranej przez siebie formie będzie miał okazję do zaprezentowania swojego pomysłu oraz szansę na przekonanie mieszkańców Łodzi do wzięcia udziału we wrześniowym głosowaniu.

Ten "obywatelski" Hyde Park ma się odbyć w sobotę 13 września w godz. od 14 do 20. Ze względów organizacyjnych, deklarację o udziale w spotkaniach na ul. Piotrkowskiej należy zgłosić do końca sierpnia. Zainteresowani wnioskodawcy powinni wypełnić formularz, dostępny na stronie urzędu miasta.

Przedstawiono również harmonogram działań promujących projekty budżetu obywatelskiego. Ich wykaz pojawi się w internecie 1 września. Od 8 do 19 września trwać będzie akcja promocyjna. Odbędą się również spotkania z autorami projektów. Na 13 września zaplanowano Hyde Park, a głosowanie nad projektami rozpocznie się w sobotę 20 i potrwa do niedzieli 28 września.

Wartość projektów złożonych przez mieszkańców Łodzi w ramach budżetu obywatelskiego, który ma być realizowany w przyszłym roku, oszacowano na na prawie pół miliarda zł. Tymczasem do podziału będzie 40 mln zł. W sumie do łódzkiego magistratu wpłynęło 871 wniosków.

Łodzianie zaproponowali projekty dotyczące m.in. inwestycji drogowych, chodników i infrastruktury transportowej, inwestycji związanych ze sportem i rekreacją, remontem szkół, zielenią miejską i parkami, remontami w żłobkach i przedszkolach, inwestycji związanych z kulturą, służbą zdrowia, infrastrukturą rowerową, bezpieczeństwem, a także projekty dot. Ochotniczych Straży Pożarnych.

Kwota 40 mln zł zarezerwowana w budżecie obywatelskim zostanie podzielona na projekty lokalne i ogólnomiejskie. Lokalne dotyczyć będą pięciu dzielnic: Bałuty, Górna, Polesie, Śródmieście i Widzew. Na działania w każdej z nich przeznaczono po 6 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie zarezerwowano 10 mln zł.

To druga edycja budżetu obywatelskiego, który ma być realizowany w Łodzi. Na pierwszą edycję miasto przeznaczyło początkowo 20 mln zł. Później zwiększono tę kwotę o 10 mln zł. Łodzianie mieli do wyboru 762 propozycje - ogólnomiejskie i lokalne, na które głosowało ponad 129 tys. osób. Ostatecznie (po zwiększeniu budżetu) realizowanych jest 79 projektów. Do tej pory realizacja 31 z nich została już zakończona. (PAP)

jaw/ as/ gma/