Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas środowej uroczystości zorganizowanej w ramach Collegium w Opolu wygłosił wykład inauguracyjny poświęcony m.in. polskiej gospodarce, nauce i kwestiom innowacji. Gowin mówił m.in., że polska gospodarka będzie innowacyjna, a Polacy zamożniejsi, kiedy rozwój tej gospodarki i zamożność Polaków będzie „budowana na fundamencie, jakim jest polska nauka”.
„Nie możemy jednak myśleć tylko o sprawach gospodarczych. W dzisiejszym świecie, w świecie globalizacji, w świecie czasami bezwzględnym, a zawsze świecie bardzo ostrej konkurencji, zwyciężają te państwa, które mają swoje elity” - podkreślił. I dodał: „Nie ma rzeczy ważniejszej, niż inwestycja w młode pokolenie. Zwłaszcza w tych, którzy będą kiedyś elitą tego narodu i tego państwa”.
Jak tłumaczył przed inauguracją dyrektor Collegium Nobilium, przewodniczący opolskiej rady miasta Marcin Ociepa, Collegium to instytucja otoczenia nauki, która nie konkuruje np. z uczelniami, ale służy dodatkowemu rozwojowi osób kształcących się w niej.
Jak podano w materiałach promocyjnych Collegium Nobilium Opoliense to „szkoła liderów i centrum myśli państwowej”. Jej uczestnicy biorą udział w kilku organizowanych w ciągu roku seminariach i spotkaniach, które prowadzą np. członkowie rządu, dyplomaci, samorządowcy, pracownicy uczelni czy dziennikarze. W materiałach podano, że od 2012 roku kształci ono „elity dla potrzeb polskiej polityki, administracji samorządowej i rządowej, dyplomacji, nauki, mediów czy organizacji pozarządowych”.
W środę naukę w kolejnej, piątej już edycji Collegium, rozpoczęło 62 uczniów szkół średnich, studentów i absolwentów z Opola, Wrocławia, Katowic, Krakowa i Warszawy. Ociepa podczas inauguracji mówił, że misją tej szkoły jest „kształcić w duchu klasycznych wartości, ale za pomocą najnowocześniejszych metod nowe elity zdolne podejmować wyzwania na miarę XXI wieku w gospodarce, nauce, edukacji, polityce i środkach masowego przekazu”. „Polska musi być państwem nowoczesnym i gotowym do globalnej rywalizacji. (…) To zaś wymaga elit roztropnych, sprawiedliwych, umiarkowanych i odważnych. Skromnych i najzwyczajniej w świecie pracowitych” – zaznaczył.
Mówił także, że Collegium to wspólnota ludzi, którzy są „profesjonalistami w swoich rzemiosłach: w nauce, edukacji, samorządzie, dyplomacji, mediach, biznesie, ale rozumieją też politykę i chcą mieć na nią wpływ". „A nade wszystko są państwowcami, którzy Rzeczpospolitą traktują jako obowiązek wobec przeszłych i przyszłych pokoleń” - podkreślił.
Collegium Nobilium Opoliense to projekt realizowany przez opolskie Stowarzyszenie Horyzonty we współpracy z Uniwersytetem Opolskim i Fundacją Banku Zachodniego WBK w ramach programu Santander Universidades, a także Klubem Jagiellońskim i Pracownią Śląsk. Dotychczas ukończyło je ok. 80 osób.(PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Rekrutacja do przedszkoli 2016/2017
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł