"Pani premier w ostatnich dniach podjęła decyzję o przekazaniu na wniosek wojewody dofinansowania dwóch przedsięwzięć" - powiedział dziennikarzom w Szczecinie Szefernaker. Wyjaśnił, że chodzi o ponad 1,1 mln zł na zakup dwóch karetek na zlot żaglowców, który odbędzie się w sierpniu w Szczecinie, oraz ponad 1,1 mln zł na remont Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku w powiecie choszczeńskim.
W ośrodku kształci się obecnie 46 uczniów, z czego 29 przebywa w tamtejszym internacie - dodał Szefernaker. Znajdują się tam szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła przysposabiająca do pracy. Jak dodał, od 2013 r. budynek ośrodka wymagał natychmiastowego remontu, ale brakowało na niego pieniędzy.
Dwie specjalistyczne karetki będą wyposażone dodatkowo w aparaty do kompresji klatki piersiowej i nowoczesny sprzęt łączności - poinformował z kolei wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski. Według policji, na sierpniowy finał w The Tall Ships Races 2017 do Szczecina przyjedzie 2 mln turystów. Zakup karetek podyktowany jest przede wszystkim tym wydarzeniem i chęcią zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom - dodał Kozłowski.
Dwie karetki mają po finale zlotu wielkich żaglowców trafić na zachodniopomorskie wybrzeże, by służyć turystom spędzającym tam wakacje. Od października natomiast jeden z pojazdów będzie służył w szczecińskiej części województwa, a drugi w koszalińskiej.
Jak powiedział Kozłowski, dofinansowanie przyznane przez premier pokryje 80 proc. wartości zadań. (PAP)