Fundusze na realizację projektu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) województwa małopolskiego 2014-2020. Koszt Małopolskiej Chmury Edukacyjnej to 125 mln zł.
Urząd marszałkowski podkreśla, że chmura to innowacyjny w skali Europy projekt - polega na prowadzeniu przez kadrę naukową uczestniczących w projekcie uczelni dodatkowych zajęć online w małopolskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzięki projektowi w szkołach powstają nowoczesne, multimedialne sale do organizacji zajęć, a uczniowie już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej mają możliwość uczestnictwa w akademickich wykładach i zajęciach.
Do 2022 r. przewidziana jest realizacja zajęć edukacyjnych dla 24 tys. uczniów z ok. 130 zespołów szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski – zapowiedział Grzegorz Lipiec, odpowiadający w zarządzie województwa za edukację. Jak dodał, pilotaż projektu potwierdził, że Małopolska Chmura Edukacyjna jest projektem wartym kontynuowania na szeroką skalę.
Pilotaż trwał od 2014 r. w 21 szkołach z 14 powiatów w Małopolsce. Wzięło w nim udział ponad 2,1 tys. uczniów, a w szkołach i uczelniach przeprowadzono łącznie blisko 8 tys. godzin zajęć. Projekt odbywał się we współpracy z sześcioma uczelniami: Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Pedagogicznym, Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Uniwersytetem Rolniczym.
Dzięki środkom zarezerwowanym w RPO na lata 2014-20 Chmurą zostanie objęte ok. 130 szkół ze wszystkich powiatów w Małopolsce. Do projektu jeszcze w tym miesiącu dołączą kolejne trzy uczelnie: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie, Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej oraz Fundacja Centrum Kopernika.
W ramach projektu w szkołach i na uczelniach odbędzie się ponad 27,5 tys. godzin zajęć z 20 obszarów tematycznych, m.in. z: matematyki, biologii, chemii, budownictwa, informatyki, fizyki, geografii, przedsiębiorczości, języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego, kognitywistyki, dziennikarstwa oraz branż: mechaniczno-mechatronicznej, żywnościowej, środowiskowej, elektryczno-elektronicznej i turystycznej.
Zaplanowano także szkolenia mające poprawić kompetencje w dziedzinie IT dla 2,6 tys. nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski. W ramach projektu planowana jest również realizacja zajęć w bibliotekach dla uczniów szkół, które nie zostaną wyposażone w sprzęt do obsługi połączeń online.
Nad realizacją projektu czuwać będzie Komitet Sterujący Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. (PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Rekrutacja do szkół 2016/2017 - 2 części
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł