"Wszystkie 16 drużyn uczniowskich poleci na Wielki Światowy Finał Odysei Umysłu" - zapewniła PAP we wtorek Katarzyna Goch z Fundacji Odyssey of the Mind Polska.
Wielki Światowy Finał Odysei Umysłu, zwany też mistrzostwami świata, odbędzie się w dniach 22-26 maja na Uniwersytecie Stanu Michigan w East Lansing w Stanach Zjednoczonych.
W niedzielę okazało się, że problem z lotem do Stanów ma siedem z 16 polskich drużyn, czyli około 50 uczniów i ich opiekunowie. Drużyny te wykupiły bilety na samolot za pośrednictwem biura turystycznego Viki Travel z Kwidzynia. W niedzielę dotarła do nich wiadomość od właścicielki, że biuro ogłasza upadłość i nie zrealizuje zobowiązań związanych z wylotem uczniów do Stanów Zjednoczonych.
Z pomocą uczniom wystąpiły władze samorządowe oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Dwóm drużynom w sfinansowaniu biletów pomógł prezydent Gdyni, jednej drużynie - prezydent Gdańska, jednej - prezydent Wrocławia, a jednej - MAC. W poniedziałek wieczorem trwały jeszcze rozmowy dotyczące sfinansowania biletów dla kolejnych dwóch drużyn - z Chorzowa i Czernikowa koło Torunia.
"Pomoc uczniom z Czernikowa zaoferowała wojewoda kujawsko-pomorska, a uczniom z Chorzowa prezydent miasta. Prezydent Chorzowa zaoferował dwie-trzecie potrzebnej kwoty. Szukamy brakujących 10 tys. zł. Na razie kwota ta została pożyczona, tak by wszyscy uczniowie, którzy zakwalifikowali się do światowego finału mogli na niego pojechać" - powiedziała Goch.
Agnieszka Miklaszewicz z Departamentu Turystyki Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała w poniedziałek PAP, że zarejestrowana w Gdańsku firma Viki Travel ma status agenta turystycznego. "To biuro turystyczne tylko z nazwy. Nie jest wpisane do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Nie ma w związku z tym zabezpieczenia finansowego ze strony marszałka województwa. Mamy tu przypadek jawnego oszustwa, którego ofiarą padły niestety dzieci. Poszkodowani mogą dochodzić swoich roszczeń wyłącznie na drodze powództwa sądowego. W tej sytuacji powinni także powiadomić prokuraturę" - powiedziała Miklaszewicz.
"Będziemy się w tej sprawie konsultować z prawnikami" - poinformowała Goch.
Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny dla dzieci i młodzieży (Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych). Ma inspirować rozwój kreatywnego myślenia poprzez zachęcanie do twórczego rozwiązywania problemów i uczyć pracy w zespole. Drużyna startująca w konkursie składa się z siedmiorga zawodników oraz trenera.
Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć tzw. problemów długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują, jak to, co w ich pomysłach najlepsze połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności.
Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z tzw. problemem spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.
W Polsce program Odyseja Umysłu prowadzony jest od ponad 20 lat. Pierwsza drużyna rozpoczęła pracę w 1989 roku, a pierwszą krajową edycję konkursu zorganizowano w roku 1992. Od tego czasu w programie wzięło udział w sumie kilkanaście tysięcy polskich Odyseuszy.
W roku szkolnym 2012-2013 w Odysei Umysłu brało udział 2590 młodych Polaków skupionych w 388 drużynach z 222 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.
Do tej pory na finałach w Stanach Zjednoczonych drużyny z Polski 17 razy zdobyły Złoty Puchar i tytuł Mistrzów Świata, 12 razy sięgnęły po srebrne medale, siedem razy – po medale brązowe, sześć razy po Nagrodę Ranatra Fusca za Wybitną Kreatywność i trzy razy po Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play. Więcej sukcesów odnoszą jedynie amerykańscy gospodarze oraz Chińczycy. (PAP)