Około 70 tys. zużytych baterii, ponad 122 tys.plastikowych korków, 1100 tonerów i 21 tys. płyt CD zebrałyprzedszkolaki z Ostrowa Wielkopolskiego oraz uczniowie w ramach pierwszego w kraju programu ,,Podręczniki za odpady .

,,Głównym celem tego pilotażowego projektu jest wyposażenie wszystkich uczniów klas pierwszych gimnazjów w elektroniczne podręczniki i nowoczesne pomoce naukowe, czyniąc tym samym naukę w szkole bardziej przyjemną i nowoczesną- poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Sylwia Nowicka. Założeniem projektu jest jego długoterminowość i dynamiczny rozwój - dodała.

,,Oznacza to, że w kolejnych jego fazach następne roczniki uczniów oraz szkoły zostaną wyposażone w nowoczesne narzędzia nauki- powiedział prezydent miasta Jarosław Urbaniak.

Według Nowickiej akcja skierowana jest także do przedsiębiorstw i osób prywatnych. ,,Może się do niej włączyć każdy, wystarczy segregować i wrzucać odpady do specjalnych pojemników, które rozdano- powiedziała Nowicka. Podkreśliła, że projekt łączy ekologię z ekonomią - im więcej odpadów, tym więcej zysku.

Oprócz baterii, tonerów, płyt DVD i kartridży, zbierane są także płyty CD. W projekcie uczestniczy około 9 tysięcy uczniów.(PAP)

 

zak/ ala/