Radni przyjęli uchwały o zamiarze likwidacji Gimnazjum nr 31, Gimnazjum nr 3, Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 3 (przez wygaszenie naboru) oraz Przedszkola nr 114. Zespół Szkół Specjalnych nr 9 ma zostać przekazany Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Bona Fide". Radni nie zgodzili się na likwidację pięciu innych placówek, w tym dwóch liceów ogólnokształcących, choć władze miasta przekonywały, że akurat liceów jest w Krakowie za dużo.

Likwidacja wszystkich wytypowanych placówek miała przynieść gminie w 2013 r. 26 mln zł oszczędności. Jak podkreśliła dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa Anna Korfel-Jasińska urzędnicy bardzo starannie dokonywali analiz i porównań typując placówki do likwidacji. Ważny był nie tylko koszt utrzymania jednego ucznia, ale też wyniki nauczania.

 W Krakowie jest ponad 550 szkół samorządowych. "Od roku 2006 do roku 2011 w szkołach jest o 16 tys. uczniów mniej. To tak jakby z mapy miasta zniknęły 32 szkoły, każda po pół tysiąca uczniów. One nie zostały zlikwidowane. Mnóstwo szkół ma niewykorzystane pomieszczenia, a ich utrzymanie - ogrzewanie, sprzątanie, remonty - kosztuje i nie wolno o tym zapominać" - przypomniała Korfel-Jasińska.

"Trzeba będzie teraz myśleć nad umniejszeniem strat szkół, które nie zostały zlikwidowane" - tłumaczyła dziennikarzom wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Anna Okońska-Walkowicz. Zapowiedziała, że rozpoczną się intensywne prace nad propozycjami łączenia szkół i ich przenoszenia do innych budynków oraz nad określeniem powierzchni, w której mają funkcjonować szkoły, by można było w sposób "systemowy" wynająć te części budynków, które nie są potrzebne na cele edukacyjne.

(PAP)

 wos/ hes/