Wiceszef MON Michał Dworczyk podkreślił, że przez ostatnie dwa lata resort przywiązywał dużo uwagi do wychowania, edukacji, współpracy ze społeczeństwem oraz popularyzacji historii oręża polskiego.

"Szalenie ważne są nowoczesne samoloty, skuteczne czołgi, nowoczesne uzbrojenie. Ale jeszcze ważniejszy jest żołnierz, bo bez niego ten sprzęt nie będzie działał - bez żołnierza Wojska Polskiego, który jest patriotą, który jest zmotywowany do służby, który jest gotów w sytuacji zagrożenia poświęcić życie ojczyźnie. Dlatego tak ważna jest edukacja, wychowanie i współpraca ze społeczeństwem" - przekonywał wiceszef MON.

Przypomniał, że resort obrony uruchomił pilotażowy program wojskowych klas mundurowych, które prowadzi obecnie 57 szkół, a uczęszczający do nich uczniowie przygotowują się do służby wojskowej. "Docelowo chcemy, żeby w każdym powiecie w Polsce taka szkoła średnia istniała, przygotowując przyszłe kadry dla polskich sił zbrojnych" - zaznaczył Dworczyk.

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło też w tym roku ochotnicze szkolenie studentów - Legię Akademicką. Według Dworczyka szkolenie ma oferować w przyszłym roku 10 tysięcy miejsc dla studentów - ochotników, którzy zostaną szeregowymi rezerwy lub podoficerami rezerwy. "To bardzo istotny program z punktu widzenia potrzeb odbudowy rezerw osobowych polskich sił zbrojnych" - przekonywał wiceszef MON.

1 stycznia 2018 r. ruszyć ma program "Strzelnica w każdym powiecie". "Dzięki temu będzie możliwość budowy - przy współpracy z samorządami - obiektów, które z jednej strony będą ważne dla lokalnych społeczności, będą mogły na nich ćwiczyć organizacje zajmujące się sportem strzeleckim, organizacje proobronne, ale również oddziały i pododdziały Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojsk Lądowych" - mówił Dworczyk.

Przypomniał też o rozpoczęciu budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. "Wierzymy, że w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej ta placówka o charakterze edukacyjno-memoratywnym zostanie uruchomiona" - powiedział wiceszef MON.

Z okazji 100-lecia niepodległości ruszyć ma program "Kolumny niepodległości", obejmujący - jak mówił wiceminister - "sto upamiętnień przypominających chwałę oręża polskiego". "Zwłaszcza to jest istotne na tzw. ziemiach odzyskanych, gdzie miejsc pamięci, miejsc wokół których można kształtować uroczystości patriotyczne jest cały czas niewystarczająco wiele" - wskazał Dworczyk.

Jak podkreślił resort stara się przywracać stopnie wojskowe i "czysto polską tradycję wojskową w polskich siłach zbrojnych". "Chcemy, żeby jedynym punktem odniesienia dla żołnierza Wojska Polskiego była właśnie polska, a nie sowiecka, czy postsowiecka tradycja wojskowa" - dodał wiceminister.(PAP)