Kampanię rozpoczęli w czwartek harcerze z Hufca Chorzów oraz studenci Śląskiego Uniwersytetyu Medycznego, którzy na rynku w Katowicach rozdawali oświadczenia woli. "Oddanie narządu to jest danie nowego życia" - powiedział podczas konferencji prasowej konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii prof. Andrzej Więcek.
Celem kampanii jest propagowanie wiedzy nt. transplantacji, świadomego dawstwa narządów oraz konieczności edukowania młodych ludzi. "Generalnie jest to ciągle temat wywołujący pewne lęki i obawy; dotyczy to przedstawicieli różnych warstw, w tym nawet środowiska medycznego, stąd w dalszym ciągu istnieje wielka potrzeba, żeby propagować ideę dawstwa narządów" - podkreślał prof. Więcek.
Przewodniczący Stowarzyszenia "Nephros" Ryszard Witek, który przeszczep nerki przeszedł 10 lat temu, dodał, że jest jeszcze wiele do zrobienia. "Chyba nikogo o słuszności takich działań nie trzeba zapewniać. Z mojego doświadczenie wynika, że u osób w przedziale wiekowym 30-40 lat jest o wiele niższa świadomość niż u młodzieży" - mówił Witek.
Kampania "Drugie życie" jest organizowana od 2009 roku - w woj. śląskim po raz pierwszy. W śląskiej edycji udział weźmie 40 szkół, których uczniowie będą w swoich środowiskach rozdawać oświadczenia woli, organizować spotkania i koncerty promujących ideę przeszczepów. Trzy najciekawsze kampanie szkolne zostaną nagrodzone czekami w wys. 1 tys. zł. Pieniądze będzie można wykorzystać na cele charytatywne.
W ciągu minionych kilku lat w kampanii udział wzięło ok. 150 tys. uczniów z 430 szkół z całego kraju. Łącznie rozdali około pół miliona oświadczeń woli dawców organów.
Konferencja odbyła się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. W ubiegłym roku w tamtejszej klinice nefrologii, endokrynologii i chorób przemiany materii, wykonano ok. 150 transplantacji nerek.