Konkurs „Mój przyjaciel Reksio” jest skierowany do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z klas I-VI.
Jak poinformowała dyrektorka Muzeum Katarzyna Lubas celem konkursu jest m.in. zapoznanie najmłodszych z polskimi filmami animowanymi skierowanymi właśnie do nich.
„Polskie filmy animowane dla dzieci są wyjątkowe. Bawią i uczą, pomagają też w codziennym życiu. Zwykle jest w nich morał; zło zostaje ukarane, a dobro nagrodzone. Zachęcają także do poznawania świata i innych ludzi” – zauważyła Lubas.
Jej zdaniem polskie filmy animowane uczą maluchy tolerancji, otwartości, ale także przestrzegają przed naruszeniem zasad. Dzięki polskim bajkom dzieci poznają najważniejsze w życiu wartości takie jak: przyjaźń i miłość, dobro i prawda. Maluchy oglądając mają czas na przyswojenie treści, czy morału, podczas gdy zachodnie bajki, które są obecnie najbardziej popularne, charakteryzują się bardzo szybką akcją, dynamiczną grafiką.
Konkurs ma też pobudzić u najmłodszych wyobraźnię i zainteresowania plastyczne oraz zachęcić ich do pracy twórczej.
Tematem prac konkursowych są przygody Reksia i jego bajkowych przyjaciół. Powinny być one wykonane na dużych arkuszach papieru: formatu A3, lub A4; mogą to być także prace przestrzenne w dowolnej technice. Każdy z uczestników konkursu może nadesłać tylko jedną pracę. Należy ją przesyłać do 10 maja br. na adres Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Jury oceniać będzie dzieła najmłodszych twórców w trzech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, klasa I-III i IV-VI. Oceniana będzie przede wszystkim pomysłowość i wyobraźnia autora, sposób i technika wykonania, ale też stopień opanowania technik plastycznych i samodzielność przy tworzeniu.
Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe. Dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna. Wszystkie zakwalifikowane do konkursu prace, w tym nagrodzone będzie można oglądać w internetowej galerii Muzeum Dobranocek.
Lubas dodała, że ponadto spośród zwycięskich prac zostanie wybrana jedna, która zostanie uwieczniona na jednym z krzeseł w sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek. Wybiorą ją internauci w głosowaniu na portalu społecznościowym. O wynikach konkursu Muzeum poinformuje także dyrektorów szkół, placówek kulturalno-oświatowych i opiekunów. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem reżyserki ze Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej Haliny Filek-Marszałek. (PAP)