Tylko w Warszawie i okolicach akcją objętych będzie ponad 230 szkół. Od poniedziałku szczególnym nadzorem objęte będą drogi w rejonach szkół podstawowych sąsiadujących z drogami o dużym natężeniu ruchu. Policjanci wydziału ruchu drogowego oraz komend rejonowych wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej i Żandarmerii Wojskowej czuwać będą nad bezpieczeństwem dzieci.
"Będziemy zwracać szczególną uwagę na kierowców oraz pieszych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym. Policjanci będą przypominać najmłodszym podstawowe zasady prawidłowego poruszania się po drogach ze szczególnym uwzględnieniem przechodzenia przez jezdnię. Sprawdzą oznakowania drogowe w rejonach przyległych do placówek szkolnych" - powiedział rzecznik komendy stołecznej policji asp. Mariusz Mrozek.
Funkcjonariusze w całym kraju będą drobiazgowo kontrolować pojazdy przewożące dzieci i młodzież do szkół. "Jest to bardzo istotne ponieważ, dzieci i młodzież szczególnie pochodząca z terenów wiejskich, dojeżdża do szkół autobusami. Pojazdy przewożące dzieci powinny być sprawne technicznie i prawidłowo wyposażone" - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.
Policjanci będą także zapraszani do szkół, gdzie dzieciom będą rozdawane książeczki edukacyjne i odblaski. Na spotkaniach omawiane są m.in. tematy związane z podstawowymi przepisami i zasadami ruchu drogowego. "Pamiętajmy jednak, że poprawa bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej zależy również od rodziców. To przede wszystkim oni odpowiadają za swoje pociechy" - powiedział Sokołowski.
Bardzo ważnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo na drodze, jest noszenie na sobie elementów odblaskowych.
Policjanci przypominają, iż dzieci do 7. roku życia nie mogą samodzielnie poruszać się po drogach – należy zapewnić im opiekę osoby co najmniej dziesięcioletniej. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach lub specjalnych siedziskach. Dotyczy to dzieci w wieku do 12 lat, które mają mniej niż 150 cm wzrostu.