Do udziału w badaniu zaproszonych zostanie 90 tys. osób urodzonych w latach 1948–1997. Według IBE, będzie to jedno z największych badań gospodarstw domowych w Polsce; tak wielkiego badania, poza badaniami Głównego Urzędu Statystycznego, w Polsce nie było od dawna.
"W obecnych badaniach najczęściej przyglądamy się samym uczniom, rzadko badamy rodziny. A to właśnie w rodzinach są podejmowane decyzje, które mają wpływ na wykształcenie jej członków" – zaznaczyła liderka Zespołu Edukacji i Rynku Pracy IBE dr Agnieszka Chłoń-Domińczak.
"Dzieci uczą się od rodziców i dziadków. Ze wstępnych badań jakościowych wynika np., że wiele zależy od tego, czy rodzice zachęcają dzieci do nauki. Czasem też młodzi ludzie wbrew rodzicom sami inwestują we własny rozwój i często wspierają ich w tym nauczyciele" - dodała.
Badanie "Uwarunkowania decyzji edukacyjnych" ma na celu odpowiedź na pytania: jak sytuacja rodzinna wpływa na edukację Polaków: dlaczego wybierają określone szkoły, czemu część kończy edukację na gimnazjum czy szkołach ponadgimnazjalnych, a inni studiują; jakie znaczenie ma dla edukacji zawarcie małżeństwa, rozwód czy narodziny dziecka; kiedy i dlaczego ludzie przerywają naukę i co sprawia, że dokształca się tak niewielu dorosłych Polaków. Ważnym elementem, który będzie badany, są losy zawodowe Polaków.
W pierwszej rundzie badania - która rusza w maju 2013 r. - szczegółowo zbierane będą dane o historii edukacyjnej, rodzinnej, zawodowej i migracyjnej członków rodzin. Według badaczy, wiedza o tym, jak kształtowały się losy Polaków w tych czterech obszarach, pomoże rekomendować działania, które ułatwią Polakom realizowanie swoich aspiracji dotyczących rozwoju osobisteg.
W kolejnych latach, naukowcy będą przyglądać się jak przeszłe wydarzenia, ale także bieżące doświadczenia, wpływają na podejmowane decyzje.
"Zamierzamy też przyjrzeć się wybranym powiatom. Sieć edukacyjna jest często siecią lokalną. To, gdzie uczą się dzieci czy szkolą pracownicy, w jakimś stopniu zależy od tego, co oferuje lokalny rynek edukacyjny" - uważa Chłoń-Domińczak.
Według IBE, wyniki badania zapełnią lukę informacyjną dotyczącą zachowań Polaków, będzie je też można monitorować w przyszłości dzięki wypracowanym metodom i wskaźnikom. Wyniki badań będą mogły posłużyć władzom centralnym, samorządom oraz instytucjom zajmującym się edukacją do planowania działania. Wyniki badania będą dostępne w 2015 r.
Badanie jest współfinansowane ze środków europejskich, a w jego przygotowanie zaangażowani są eksperci z Instytutu Badań Edukacyjnych oraz Szkoły Głównej Handlowej. (PAP)