Konkurs jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a jego celem jest popularyzacja poezji i prozy, która powstała na terenie obozu - poinformowało we wtorek PAP biuro prasowe Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej.

 

Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu jest dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 24 w Rudzie Śląskiej, Maria Lorens, której matka była jedną z więźniarek obozowych. Lorens powiedziała, że kiedy jej matka trafiła do obozu była harcerką i miała zaledwie 21 lat. "Dlatego kiedy Senat ogłosił kwiecień 2012 roku miesiącem pamięci o ofiarach tego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego postanowiłam z tej okazji zorganizować konkurs poetycki" - wyjaśniła Lorens.

 

Zadaniem uczniów, który wezmą udział w konkursie, będzie recytacja jednego wiersza z twórczości obozowych poetek oraz fragmentu prozy z wydanych wspomnień i biografii byłych więźniarek, m.in. Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej.

 

Motto konkursu brzmi: "Człowiek w niewoli staje się jak ptak, któremu połamano skrzydła. Taki ptak najczęściej umiera". Są to słowa więźniarki Marii Rutkowskiej-Kurcyusz.

 

Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch etapach. Półfinały zostaną zorganizowane przez delegatury terenowe Kuratorium Śląskiego. Do 23 marca z każdej z siedmiu delegatur zostanie wyłonionych po 2 uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Finał odbędzie się 19 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej.

 

"W obozie było więzionych 40 tys. Polek. Były wśród nich bardzo często kobiety wybitne, profesorki uniwersytetów, pisarki, poetki, nauczycielki, ale także bardzo młode dziewczyny. Warto ocalić ich twórczość od zapomnienia" - powiedziała Lorens.

 

Organizatorów konkursu wspierają Śląskie Kuratorium Oświaty, władze Rudy Śląskiej, Ośrodek Caritas w Rudzie Śląskiej-Halembie, Polski Związek byłych Więźniów Politycznych i Obozów Koncentracyjnych oraz Międzynarodowy Instytut Dialogu im. Jana Karskiego w Rudzie Śląskiej.

 

Podczas II wojny światowej do obozu Ravensbrueck w Niemczech trafiło ponad 132 tys. kobiet 27 narodowości. Zginęło ok. 92 tys. z nich. Największą grupę etniczną, około 40-tysięczną, stanowiły Polki i to niemal wyłącznie na nich hitlerowcy wykonywali pseudomedyczne eksperymenty. (PAP)

 

ktp/ hes/