„Rozpoczynaliśmy edukację od poziomu 34 proc. dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Dzisiaj w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat ten wskaźnik wynosi już prawie 79 proc. W całym województwie wychowaniem przedszkolnym objętych jest ponad 36 tys. dzieci, o 2,6 tys. więcej niż w roku ubiegłym” – powiedział podczas podpisywania umów członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek.
Żołądek dodał, że w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-20 założono utworzenie 1313 nowych miejsc w przedszkolach, do tej pory ten cel został zrealizowany w 53 proc.
Wartość podpisanych w piątek umów z 13 beneficjentami przekroczyła 6,7 mln zł, z czego dofinasowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego wyniosło ponad 5,6 mln zł.

Gmina Gnojno przez rok będzie realizowała projekt „Szczęśliwe dzieci w gminie”, którego koszt wyniesie 622 tys. zł. Liczba miejsc w przedszkolach zwiększy się o 20 i zdaniem wójta Zbigniewa Janika w pełni zaspokoi to potrzeby gminy.
„Do tej pory część naszych dzieci chodziła do przedszkoli położonych w okolicznych gminach. Teraz będą przebywać w placówkach, położonych znacznie bliżej domu. To powinno cieszyć rodziców, bo ich pociechy będą też mały znacznie więcej dodatkowych zajęć, wyrównujących szanse edukacyjne dzieci. Z własnych środków nie stać by nas było na ten projekt” – powiedział PAP Janik.
W Olesznie w gminie Krasocin budowane jest przedszkole na 50 miejsc, które będzie częścią miejscowego Zespołu Placówek Oświatowych. Zostanie oddane do użytku w czerwcu 2018 roku. Trzy miesiące później placówka rozpocznie realizację projektu „Przedszkole w Olesznie – szansą na lepszy start”, którego wartość wyniesie blisko 700 tys. zł.
„Za te pieniądze wyposażymy przedszkole w niezbędny sprzęt i meble. Zakupimy m.in. dwie tablice multimedialne, laptopy oraz sprzęt do laboratorium. Dzieci będą też miały dodatkowe zajęcia m.in. z języka angielskiego” – podkreśliła dyrektor ZPO w Olesznie Zofia Marcinkowska. Janusz Majewski (PAP)

 

Szkolnictwo branżowe w nowym prawie oświatowym
Lidia Marciniak (red. merytoryczny) , Elżbieta Piotrowska-Albin (red. merytoryczny)
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł