Panele zostały zamontowane w ponad 100 szkołach, w których dotąd nie można było prowadzić lekcji po zachodzie słońca, na równiku zachodzi niezmiennie o godzinie 18. Tymczasem rozwój alternatywnych źródeł energii - przede wszystkim energii ze słońca - świetnie sprawdza się w Afryce.
Jak podała w czwartek fundacja, na południu Etiopii, gdzie mieszka ludność utrzymująca się głównie z pasterstwa, światło w nocy to wciąż luksus, a najbliższe słupy energii elektrycznej oddalone są o kilkadziesiąt kilometrów. Tamtejsze dzieci, które pomagają rodzicom w wypasie bydła, za dnia nie mają wiele czasu na naukę.
"Aby umożliwić czytanie po zmroku, potrzebne są więc nowe rozwiązania. Poprzez oświetlenie kilku pomieszczeń w szkole oraz dostarczenie książek PCPM stwarza warunki do nauki w pierwszych godzinach po zapadnięciu zmroku (...) Czas ten, kiedy to ustają prace domowe zarówno dzieci, jak i dorośli mogą wykorzystać na naukę" - napisała fundacja.
Fundacja zorganizowała również szkolenia z obsługi i konserwacji zainstalowanych paneli, a także z prowadzenia bibliotek szkolnych i metod skutecznego nauczania. Wzięło w nich udział ponad 300 nauczycieli, dyrektorów szkół i członków rad rodziców.
Projekt realizowany w partnerstwie z IIRR (International Institute of Rural Reconstruction) w Etiopii współfinansowany jest z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej – PCPM powstała w roku 2006. Jest organizacją pożytku publicznego specjalizującą się w dziedzinie międzynarodowej pomocy humanitarnej, rozwojowej i ratunkowej. Dotychczas realizowała projekty w Libanie, Autonomii Palestyńskiej, Tadżykistanie, Gruzji, Sudanie Południowym, Kenii, Zambii, Bośni i Hercegowinie, oraz na Ukrainie. (PAP)