Prace renowacyjne i jednocześnie modernizacyjne prowadzone były od 2012 r. i obejmowały najstarsze zachowane zabudowania pochodzące z okresu od średniowiecza do XVII wieku.
Zupełnie nowy wygląd zyskała aula szkoły, gdzie w trakcie remontu odkryto na nowo i odrestaurowano powstałe ok. 1912 r. malowidła autorstwa Władysława Drapiewskiego (1876-1961), twórcy m.in. w latach 1904-14 polichromii w płockiej bazylice katedralnej.
W obecnej auli na przełomie XIX i XX wieku mieściła się szkolna kaplica. W latach 70. XX wieku, gdy ówczesne władze PRL nie zgodziły się, by w budynku państwowej placówki eksponowane były treści o charakterze religijnym, malowidła znajdujące się na ścianach pokryto warstwą tynku. Dzięki zastosowaniu materiałów niskiej jakości malowidła ścienne nie zostały zniszczone. Wtedy też wymieniono i wzmocniono strop auli. Z tego powodu nie przetrwały niestety malowidła znajdujące się na suficie.
„To wyjątkowa szkoła, najstarsza w Polsce, która bardzo długo czekała na generalny remont. Poprzedni był w zasadzie dewastacją. Teraz połączyliśmy prace restauracyjne, konserwatorskie, z projektem modernizacyjnym, nadającym wnętrzom szkoły większą funkcjonalność” – powiedział w czwartek podczas uroczystości podsumowującej projekt prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. Dodał, że koszt renowacji i modernizacji „Małachowianki”, bo tak popularnie nazywana jest szkoła od nazwiska obecnego patrona – wyniósł ok. 30 mln zł, przy wsparciu unijnym w wysokości ok. 25 mln zł.

Rozpoczął się remont najstarszej szkoły w Polsce>>

Podczas robót wymieniono m.in. dach zabytkowych budynków oraz drewniane okna, odnowiono elewację, w tym XV-wiecznej wieży, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne, zabezpieczono też fundamenty zabudowań. Podczas remontu w szkole zainstalowano windy. Odnowiono też pracownie lekcyjne. Ostatnie prace wykończeniowe i porządkowe potrwają do stycznia 2015 r.
„Jestem szczęśliwa, że udało się przeprowadzić remont i renowację szkoły. Jeszcze w trakcie prac widziałam nauczycieli, którzy oglądali i dotykali odsłonięte wiekowe cegły, drewniane belki z wielką wręcz nabożnością. Tu przemawiają przecież wieki” – podkreśliła dyrektor szkoły Renata Kutyło-Utzig.
Zapowiedziała, że od przyszłego tygodnia uczniowie, których jest 760, rozpoczną powrót do odnowionych pracowni – w trakcie remontu najstarszej części, zajęcia lekcyjne prowadzone były m.in. na korytarzach szkolnego budynku wzniesionego w latach 60. XX wieku. „Piękne było zjednoczenie nauczycieli, uczniów i rodziców w trudnym dla wszystkich okresie remontu. Nikt nie narzekał. Wszyscy czekali z utęsknieniem na zakończenie prac” – dodała Kutyło-Utzig.

Szczątki ludzkie odkryte podczas remontu najstarszej polskiej szkoły>>

Podczas prowadzonych wraz z remontem prac wykopaliskowych na terenie dawnej kolegiaty św. Michała, przy której w 1180 r., szkoła została złożona, a gdzie znajduje się szkolne muzeum, odkryto m.in. późnoromańskie i wczesnogotyckie elementy architektoniczne. Zostały one wyeksponowane i wraz z odnowionym muzeum w nowej aranżacji będą udostępnione zwiedzającym.
Szkoła powstała jako fundacja Dobiechny, wdowy po Wojsławie, opiekunie Bolesława III Krzywoustego, średniowiecznego władcy Polski, który pochowany jest w krypcie płockiej katedry. To jedna z najstarszych szkół w Europie, działająca nieprzerwanie od momentu powstania. Obecną nazwę - im. Marszałka Stanisława Małachowskiego - szkoła otrzymała uchwałą Rady Miasta Płocka w 1921 r.
W przeszłości wykładowcami szkoły byli m.in.: profesor retoryki św. Andrzej Bobola (ok. 1591-1657) i Wojciech Szweykowski (1773-1838) - pierwszy rektor Uniwersytetu Warszawskiego. W szkole uczyli się: nauczyciel dzieci Adama Mickiewicza - Hieronim Napoleon Bońkowski (1807-86); ogłoszony błogosławionym Honorat Koźmiński (1829-1916); prezydent II RP i profesor Politechniki Lwowskiej Ignacy Mościcki (1867-1946); uczestnik bitwy o Anglię, dowódca polskiego skrzydła i słynnego Dywizjonu 303 płk Jan Zumbach (1915-86), podróżnik Tony Halik (1921-98), a także Tadeusz Mazowiecki (1927-2013) - pierwszy premier III RP. (PAP)

Płock: szczątki odkryte w najstarszej polskiej szkole złożono w ossuarium>>