Lalki uszyły dzieci z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 1. Powstały one wedle wzoru proponowanego przez UNICEF. "Następnie dzieci uszyły dla nich ubranka, wybrały kolor włosów, oczu i fryzurę. Same wybrały także kraj pochodzenia, a w specjalnym +akcie urodzenia+ umieściły datę urodzin lalki, którym jest moment zakończenia szycia" - powiedziała PAP nauczycielka i koordynatorka akcji w piekarskiej szkole Ewa Maliszewska.

W szycie lalek zaangażowały się dzieci w różnym wieku, najmłodsze szyją z pomocą dorosłych. "Część naszych dzieci pochodzi z rodzin o niskim budżecie domowym, ale szyją i starają się pomóc innym dzieciom. Mają może niewiele, ale tworzą piękne rzeczy; powstają na przykład sukienki z koszulek dziecięcych" - dodała Maliszewska.

Każda lalka jest niepowtarzalna. Ich fotografie znajdują się na stronie internetowej szkoły - http://msp1piekary.edupage.org/.

Cena wywoławcza jednej charytatywnej laleczki wynosi 10 zł i jest to kwota, która umożliwia zaszczepienie jednego dziecka przeciwko najważniejszym chorobom wieku dziecięcego.

Licytacja lalek odbywa się na stronie internetowej szkoły; potrwa do 30 stycznia.

Projekt edukacyjny "Wszystkie kolory świata" jest organizowany przez Polski Komitet Narodowy UNICEF.

Każdego roku ponad 1,5 mln dzieci umiera z powodu chorób, którym można zapobiec stosując szczepionki - wystarczy zaszczepić dziecko, by było ono chronione przed tragicznymi skutkami takich chorób jak gruźlica, odra, tężec, polio czy zwyczajna biegunka powodująca odwodnienie organizmu.

W poprzedniej edycji uczniowie z Piekar Śląskich uszyli i wylicytowali 93 laleczki na rzecz dzieci z Sierra Leone. Zebrali w ten sposób 2,3 tys. zł na zakup 230 szczepionek.(PAP)

ktp/ ls/