W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem roku szkolnego para prezydencka przygotowała sześć wyprawek szkolnych, które trafią między innymi do 11-letniej Wiktorii i 12-letniego Filipa – rodzeństwa wychowywanego w rodzinie zastępczej.

"Bardzo zależy nam na tym, aby 1 września wszystkie dzieci z uśmiechem poszły do szkoły" – podkreśliła pierwsza dama w specjalnie przygotowanym nagraniu zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezydenta.

"W tych tornistrach są nie tylko przybory szkolne, przede wszystkim, jest w nich energia, która młodym ludziom - którym nie zawsze dobrze się żyje, którym nie zawsze los sprzyja - pomoże w tym, żeby dobrze się uczyć" – dodał prezydent Andrzej Duda. Zachęcił Polaków do przyłączenia się do tej akcji; można to zrobić do jeszcze 28 sierpnia.

Rzecznik Caritas Paweł Kęska w rozmowie z PAP powiedział, że gest pary prezydenckiej jest dla dzieci bardzo ważny. "W Polsce otrzymywanie jakiejkolwiek pomocy społecznej czy pomocy od innych osób może być upokarzające. Jak dziecko dostaje plecak od Caritas to nie zawsze może czuć, że jest to spełnienie jego marzeń, natomiast jeżeli otrzymuje plecak od pary prezydenckiej to jest to coś, o czym każdy marzy, jest to dla ucznia najwyższe wyróżnienie" - powiedział.

"Jesteśmy szczęśliwi, że para prezydencka, wspierając tę akcję i wskazując jednocześnie na problem ubóstwa dzieci w Polsce - które jest, choć mamy program 500 plus i ono się zmniejsza - wyraziła troskę o obywateli najsłabszych: dzieci z rodzin ubogich" - dodał. Podkreślił, że gest ten wskazuje, że "pierwsi obywatele dbają o obywateli najmniejszych".

Kampania organizowana jest przez Caritas po raz ósmy. Służy zwiększeniu szans edukacyjnych dzieci przez zebranie przyborów szkolnych bądź pieniędzy na ich zakup. Tornistry wypełnione wyprawkami szkolnymi dzieci podopiecznych Caritas otrzymają przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Szczegóły akcji na stronie Caritas: http://tornister.caritas.pl. (PAP)