Ofertę przedstawi blisko 50 wystawców. Jak powiedziała we wtorek na konferencji prasowej w imieniu organizatorów wydarzenia Olcha Sikorska, głównym przesłaniem Poznańskich Spotkań Targowych jest promocja książek i czytelnictwa wśród najmłodszych, oraz pokazanie, jak obecność dobrych i mądrych lektur jest ważna w codziennym życiu rodzinnym.
"Książka to jest pierwsze, autentyczne dzieło sztuki, które może znaleźć się w każdym domu i kształtować gust" - powiedziała. Adresatami targów są przede wszystkim dzieci, młodzież i ich rodziny. Wydarzenie pomyślano też jako miejsce spotkania dla pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i środowisk naukowych.
Jak podkreślają organizatorzy, dzięki bezpośredniej rozmowie z wystawcami i autorami rodzice i opiekunowie będą mieli szansę lepiej dobrać odpowiednią lekturę dla dziecka, a także zwrócić większą uwagę na istotne cechy, jakimi powinna się charakteryzować wartościowa książka. W trakcie targów zaplanowano szereg premier książek dla dzieci i młodzieży, zaplanowano też liczne wystawy, warsztaty, pokazy filmów dla dzieci, rozstrzygnięte zostaną konkursy plastyczne. Impreza będzie też okazją do spotkania z twórcami książek dla młodego czytelnika, m.in. z Joanną Papuzińską, Wojciechem Widłakiem, Bohdanem Butenką, Andrzejem Maleszką. Zaplanowano także spotkania ze świętującym swoje osiemdziesięciolecie Koziołkiem Matołkiem, czy z Pippi Langstrumpf. W trakcie imprezy odbędą się też prezentacje sztuki ilustracji i grafiki książkowej.
Dwa stałe cykle wystaw ilustratorskich tych targów to Salon Ilustratorów i Mistrzowie Ilustracji. Zadaniem Salonu Ilustratorów jest prezentacja i promocja polskich twórców ilustracji i grafiki, zwłaszcza młodego pokolenia, oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem wydawców. W tym roku weźmie w nim udział 34 artystów. W ramach wystawy Mistrz Ilustracji zaprezentowana będzie twórczość Krystyny Lipki-Sztarbałło. Odbędą się też konferencje poświęcone m.in. prawom autorskim, czy rynkowi książki elektronicznej – edukacyjnej i dla dzieci. Na teren targów dzieci z rodzicami dowozić będzie Bajkowy Tramwaj. Organizatorami Poznańskich Spotkań Targowych – Książka dla Dzieci i Młodzieży są Międzynarodowe Targi Poznańskie, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek oraz Centrum Kultury Zamek. Tegoroczne targi honorowym patronatem objęła Anna Komorowska. Wydarzenie potrwa do niedzieli. W tym samym czasie na MTP odbędą się Targi Edukacyjne i Salon Wyposażenia Szkół. (PAP)