Konkurs „Przytomni” został ogłoszony we wrześniu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Udział w nim mogły zgłaszać gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Zadaniem uczniów było nakręcenie krótkiego spotu, poruszającego tematykę przeciwdziałania zażywania dopalaczy.
Do MSW napłynęło ponad 600 prac. Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli MSW, MEN, GIS, Policji i Telewizji Polskiej, wyłoniła już laureatów pierwszych trzech miejsc. Ogłoszenie wyników nastąpi jednak dopiero po zakończeniu głosowania na FanPage’u akcji „Dopalacze kradną życie”.
O nagrodę internautów walczy 9 spotów, które decyzją jury zajęły miejsca IV-IX. Wygra film, którego screen zdobędzie największą ilość like’ów. Galeria z filmami znajduje się na stronie: https://www.facebook.com/DopalaczeKradnaZycie. Głosowanie trwa do piątku 23 października 2015 roku do godz. 14.00.

MSWiA ogłasza konkurs na najlepszy spot o szkodliwości dopalaczy>>

Zwycięzcy głosowania internetowego przyznana zostanie nagroda w wys. 4 tys. zł. Szkoły, których spoty okażą się najlepsze w całym konkursie, otrzymają nagrody pieniężne: za zajęcie I miejsca – 10 tys. zł, II – 8 tys. zł. i III – 6 tys. zł.
Konkurs organizowany jest w ramach akcji „Dopalacze kradną życie”. Jej celem są działania profilaktyczne mające na celu podnoszenie świadomości o zagrożeniach, jakie niosą dopalacze. Akcja została zapoczątkowana podpisaniem paktu przeciwko dopalaczom w lipcu tego roku. Do akcji dołączyli przedstawiciele mediów, środowiska naukowe, sportowcy oraz instytucje i organizacje pozarządowe.
W ramach akcji powstała m.in. mapa inicjatyw, która skupia w jednym miejscu wiedzę o podejmowanych lub planowanych działaniach profilaktycznych związanych z tymi niebezpiecznymi substancjami. Na mapie znajduje się obecnie ok. 80 działań z całej Polski. (PAP)

Kongres Edukacja i Rozwój