"Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych to jeden z najważniejszych tematów Ministerstwa Edukacji Narodowej" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej Szumilas i zaapelowała do nauczycieli, by w ostatnich dniach zajęć szkolnych przed feriami rozmawiali z uczniami o tym, w jaki sposób powinni zachowywać się podczas wypoczynku m.in. w górach na stokach narciarskich, szlakach turystycznych lub w pobliżu akwenów wodnych.
Szefowa MEN przypomniała, że resort edukacji przygotował specjalne materiały na ten temat na stronach internetowych www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl oraz www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie udostępniony jest m.in. "Poradnik bezpiecznego wypoczynku". W poradniku opisane są główne zasady dotyczące rejestracji, przebiegu i bezpieczeństwa wypoczynku dzieci i młodzieży. Dostępne są tam też porady dla rodziców i organizatorów wypoczynku, gry edukacyjne online dla uczniów dotyczące bezpiecznego wypoczywania i informacje np. o akcji edukacyjno-informacyjnej "Bezpieczny stok".
Ratownik górski i poseł PO Piotr Van der Coghen podkreślił, że od tego sezonu zimowego obowiązuje ustawa, która ma zwiększyć bezpieczeństwo na stokach narciarskich. "Na każdym stoku narciarskim, niezależnie od tego, czy jest on na wybrzeżu, czy w górach, ma być ratownik. I to nie musi być ratownik górski GOPR czy TOPR, ale może być ratownik narciarski, który potrafi udzielić pierwszej pomocy i zapewnić bezpieczny transport nartostradą do karetki pogotowia" - powiedział Van der Coghen. Podkreślił, że organizatorzy wypoczynku uczniów powinni zawsze dowiadywać się przed wyjściem grupy na stok, czy jest tam obecny ratownik.
 
Poseł przypomniał, że osoby poniżej 16. roku życia mają obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kaskach. Przekonywał, że zapobiegnie to poważnym urazom, zwłaszcza, że w ostatnich latach nawierzchnia stoków stała się twardsza. "Jeszcze do niedawna jeździliśmy po kopnym śniegu i jeżeli człowiek się wywrócił i nie złamał nogi, to wpadał w puchową pierzynę. To się skończyło" - tłumaczył Van der Coghen. Ostrzegł też przed zbyt brawurową jazdą na stokach, a także przed wyjściami na górskie szlaki bez mapy. "Prawdziwą zmorą ratowników górskich są zgłoszenia z prośbą o pomoc osób, które nie wiedzą gdzie się znajdują" - zaznaczył.
"Zalecam też wpisanie do telefonu górskiego numeru ratunkowego 600 100 300, koniecznie z numerem kierunkowym +48, ponieważ będąc przy granicy z Czechami lub Słowacją nasz telefon może zalogować się do operatora zagranicznego i nie połączyć z ratownikami" - dodał.
Inspektor w Gabinecie Komendanta Głównego Policji Grzegorz Jach przypomniał z kolei, że policja - po zgłoszeniu takiej potrzeby - zawsze służy pomocą przy sprawdzeniu stanu technicznego autokaru, którym uczniowie wybierają się na ferie zimowe. Ostrzegł też przed umieszczaniem ciężkich bagaży w samochodach za głowami pasażerów. "W przypadku ostrego hamowania 5 kg w samochodzie jadącym z prędkością 60 km/h waży 500 kg" - mówił policjant.
Resort edukacji poinformował też, że każdy organizator wypoczynku zobowiązany jest zgłosić drogą elektroniczną wypoczynek do kuratorium oświaty. Zgłoszenie zawiera informacje o miejscu wypoczynku i rodzaju zakwaterowania, liczby uczestników, kadrze opiekuńczej, programie zajęć z uczniami i opiece medycznej. W przypadku, gdy rodzice otrzymają niepokojące informacje dotyczące bezpieczeństwa uczniów powinni to zgłaszać do nadzorującego wypoczynek kuratorium oświaty; jeżeli nieprawidłowości dotyczą warunków higieniczno-sanitarnych rodzice mogą również powiadomić Państwową Inspekcję Sanitarną.
W roku szkolnym 2012/2013 od połowy stycznia do końca lutego będzie wypoczywało prawie 5 mln uczniów. W sobotę ponad 1,4 mln uczniów rozpocznie ferie w pięciu województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery. Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, w zależności od województwa, nastąpi między 14 stycznia a 24 lutego. (PAP)
 
Bezpieczeństwu w szkole poświęcony zostanie I zjazd Akademii Zarządzania Dyrektora Szkoły, który odbędzie się 23 stycznia 2013 r. w Warszawie. W programie znajdą się m.in. szkolenia na temat planowania działań poprawiających bezpieczeństwo oraz monitorowania ich realizacji. Szczegółowy program tutaj>>