Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego zadeklarowało w tym roku około 45 tys. maturzystów, czyli 12 proc. abiturientów.
Egzaminy pisemne z języka niemieckiego odbędą się rano i po południu. O godzinie 9.00 rozpocznie się egzamin na poziomie podstawowym, a o godzinie 14.00 na poziomie rozszerzonym.
Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 5,4 tys. abiturientów, czyli około 12 proc. zdających egzamin z tego języka obcego.
Egzamin na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, na rozszerzonym - 190 minut.
Najchętniej wybieranym przez maturzystów językiem obcym od lat jest język angielski. W tym roku do egzaminu z tego języka przystąpiło blisko 330 tys. abiturientów; egzamin odbył się 9 maja. Język niemiecki znajduje się na drugim miejscu jeśli chodzi o wybory maturzystów.Na kolejnym miejscu znalazły się - rosyjski, który wybrało 14 tys. maturzystów; egzamin odbędzie się 23 maja. Francuski, hiszpański i włoski będzie zdawać po mniej niż po jednym procencie abiturientów; egzaminy będą odpowiednio: 24, 27 i 28 maja.
Maturzyści muszą przystąpić do trzech egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Egzaminy z tych przedmiotów są obowiązkowe na poziomie podstawowym. Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym. Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. (PAP)