Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Ponieważ święto wypadało w tym roku w niedzielę, dlatego najważniejsze uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej przesunięto na poniedziałek.
Podczas gali życzenia skierowane do nauczycieli przekazała - w imieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego - podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka. Listy do nauczycieli wystosowały również marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz poprzednia szefowa resortu edukacji Katarzyna Hall.
"Wszyscy pamiętamy swojego nauczyciela, tego który (...) obudził w nas marzenia, który wlał w nasze serca wiarę w to, że może nam się udać" - mówiła minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas, dziękując pedagogom za ich pracę.
"Jestem wdzięczna za to, co zrobiliście dla polskich uczniów i polskiej młodzieży; potwierdzają to wyniki międzynarodowych badań PISA. Pokazują one, że reformowanie systemu edukacji opłaca się przede wszystkim naszym uczniom. Ale to reformowanie nie udałoby się bez codziennej trudnej pracy nauczycieli, wychowawców - w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych" - zwróciła uwagę Szumilas.
Zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu Marzena Kędra od prawie 20 lat działa w Polskim Stowarzyszeniu Animatorów Celestyna Freineta - obecnie pełni funkcję prezesa. Już na początku pracy zawodowej postanowiła, jak mówi, "humanizować edukację". W 2005 roku została dyrektorką Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance (woj. opolskie). Podstawą jej działań została pedagogika Freineta, z wykorzystaniem metody Janusza Korczaka.
"Janusz Korczak powiedział, że dzieciństwo czyni człowiekiem. Przez wszystkie lata swojej pracy starałam się, aby dzieciństwo było najważniejsze" - przyznała Marzena Kędra po otrzymaniu tytułu Nauczyciela Roku 2012.
Efektem pracy Kędry są m.in. odbywające się co miesiąc narady społeczności szkolnej. W kierowanej przez nią szkole funkcjonuje "Gazetka wychowawcza", organizowane są konferencje - sześć w roku, podczas których uczeń ma możliwość zaprezentowania własnych zainteresowań. Dwa razy w półroczu odbywają się debaty dotyczące zaproponowanych przez dzieci tematów. Marzena Kędra założyła również Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły "Otwarte okno" i powołała "wirtualną klasę", tworząc witrynę internetową prezentującą działania uczniów z Moszczanki.
Jury konkursu, na czele którego stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Beata Zyngier - nauczycielka przedmiotów zawodowych z zakresu elektroniki i elektrotechniki w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK "Jędrusie" w Połańcu oraz Jacek Tyc, wychowawca i nauczyciel języka niemieckiego w Zakładzie Poprawczym w Jerzmanicach-Zdroju.
Konkursowa kapituła, w skład której wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciela Roku, przyznała też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły dla Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz dla instytucji, która "podbiła serce i umysły uczniów oraz rodziców" - Centrum Nauki Kopernik. Przyznano też tytuł Inicjatywy Edukacyjnej Roku dla programu edukacyjnego "Lekcja Chemii" za "niebanalne podejście do nauczania przedmiotu".
Konkurs "Nauczyciel Roku" odbywał się po raz jedenasty. Organizuje go tygodnik "Głos Nauczycielski" wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Kandydatów zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej - pierwszego w Europie ministerstwa oświaty - która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela. (PAP)

agz/ dsr/ mlu/ gma/