Machałek podkreśliła, że to "wielki zaszczy i radość", że może być z młodzieżą w Dniu Dziecka.
"To jest wasze święto i wy jesteście najważniejsi, bo wy, liderzy waszych społeczności, jesteście zaangażowani, pracujecie i tworzycie ważne sprawy, dlatego myślę, że to zasłużona nagroda, że siedzicie w tym miejscu - w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej" - podkreśliła.
Według wiceminister, edukacja to tworzenie i budowanie tożsamości. "Edukacja to oczywiście przygotowanie was do przyszłości, żebyście sobie radzili w rolach społecznych, żebyście mieli dobry zawód, (...) ale też edukacja to tworzenie i budowanie tożsamości; to jest to, byście wiedzieli kim jesteście, jakie są wasze priorytety; to jest bardzo ważne i bardzo istotne" - podkreśliła.

"Żeby się tu znaleźć, musieliście wykonać wiele pracy, wiele pracy w bardzo ważnym temacie, w temacie, który służy odkrywaniu prawdy, odkrywaniu korzeni, w odkrywaniu tego, co najważniejsze, w odkrywaniu prawdy o Polsce, o polskich bohaterach, o waszej społeczności. Dziękuje Wam za to zaangażowanie" - podkreśliła.
Zadanie rekrutacyjne do tegorocznej, XXXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży polegało na ustaleniu przez uczniów, czy w przestrzeni publicznej, którą zamieszkują, znajduje się miejsce, którego nazwa nawiązuje do systemu totalitarnego. Jeśli takie miejsce jest, musieli zaproponować działania zmierzające do zmiany nazwy, zaproponować nowego patrona - bohatera lokalnego - i upowszechniać wiedzę o nim. Jeśli takiego miejsca nie ma, zadaniem młodzieży było znaleźć miejsce warte upamiętnienia, które nie ma patrona, i wskazać nowego bohatera oraz rozpropagować o nim wiedzę w społeczności lokalnej.(PAP)