Władze miasta chcą też zachęcić jak największą liczbę rodziców, by posłali sześciolatki do klas pierwszych już we wrześniu 2013 r. i mają nowy pomysł: przenoszenie do szkół grup przedszkolnych wraz z wychowawcą. Na takie rozwiązanie muszą się zgodzić dyrektorzy szkół i same przedszkolanki. „Będziemy już w tym tygodniu spotykać się z dyrektorami szkół i przedszkoli i prosić ich o współpracę. (…)
To, co dzieci mają obecnie w przedszkolu, chcemy zapewnić w szkole, czyli odrębną świetlicę dla sześciolatków, posiłki i opiekę” – mówiła na wtorkowej konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Anna Okońska – Walkowicz. Szkoły, które się zdecydują się na tworzenie odrębnych świetlic dla sześciolatków, w której dzieci miałyby opiekę co najmniej do godz. 17 dostaną na ten cel 35 tys. zł. Rozważane jest także zapewnienie sześciolatkom opieki w czasie wakacji i ferii. W 2014 r. wszystkie sześciolatki zostaną objęte obowiązkiem szkolnym. Jak wyliczono do klas pierwszych w Krakowie może trafić wówczas od 10 do 14 tys. dzieci z roczników 2007 i 2008.
„Trzeba będzie liczyć się z koniecznością nauki na dwie zmiany” – mówiła Okońska - Walkowicz. Podczas rozpoczynającej się w piątek rekrutacji do przedszkoli stosowane będą cztery nowe kryteria dodatkowe. Dodatkowe punkty otrzymają ci, którzy płacą podatki w Krakowie oraz deklarujący, że ich dziecko będzie w placówce dłużej niż pięć godzin.
„Na tym ostatnim kryterium zależało rodzicom. Udowadniali, że ci którzy posyłają dziecko do przedszkola tylko na pięć godzin, tak naprawdę nie potrzebują tej pomocy” - powiedział Okońska - Walkowicz. Urzędnicy nie będą sprawdzać, czy rodzice płacą w Krakowie podatki, ale będą wierzyć składanym deklaracjom. „Trzeba mieć zaufanie do ludzi. Dyrektor przedszkola może prosić rodzica o złożenie oświadczenia w tej kwestii” - powiedział dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa Andrzej Adamczyk. Do dotychczasowych kryteriów naboru dodano także punkty dla dzieci z rodzin wielodzietnych, korzystających z Krakowskiej Karty Rodzinnej 4+ oraz dla dzieci, które w ubiegłym roku nie dostały się do przedszkola pierwszego wyboru czyli placówki najbardziej odpowiadającej rodzicom. Internetowa ankieta dotycząca kryteriów stosowanych przy naborze do przedszkoli została przeprowadzona w grudniu i styczniu.
Rodzice oddali w niej ponad 10 tys. głosów wskazując aż 326 różnych kryteriów, które można by zastosować. Najczęściej pojawiała się propozycja, by dodatkowo punktować pobyt dziecka w przedszkolu dłuższy niż pięć godzin. W przedszkolach publicznych, niepublicznych i w szkolnych zerówkach w Krakowie będzie w roku 2013/14 w sumie 27 tys. 570 miejsc (z czego 7 tys. 689 w przedszkolach niepublicznych i w punktach przedszkolnych dotowanych przez gminę). Dzieci w wieku przedszkolnym (licząc także sześciolatków) jest w mieście ok. 29 tys. Urzędnicy spodziewają się, że w czasie rekrutacji do przedszkoli samorządowych zgłoszonych zostanie ok. 20 tys. dzieci podobnie jak w roku ubiegłym. W przedszkolach samorządowych ma powstać 200 nowych miejsc: przy ul. Skwerowej na Dębnikach, w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Goszczyńskiego oraz w Gimnazjum przy ul. Bujaka.
Obecnie z edukacji przedszkolnej korzysta w Krakowie ok. 80 proc. dzieci w wieku 3-6 lat. Kartę zapisu dziecka do przedszkola rodzice mogą wypełnić w formie elektronicznej lub papierowej, którą składa się w przedszkolu pierwszego wyboru do 2 kwietnia. Wyniki naboru zostaną ogłoszone 12 kwietnia.(PAP)