„Proponujemy formułę wywiadu przeplatanego retrospekcjami. Wywiad należy przeprowadzić z kimś bliskim - świadkiem tamtego okresu lub którąś z postaci historycznych. Dopuszczamy również inne pomysły na narrację” - powiedział PAP Tomaszewicz.

 

Organizatorzy konkursu zastrzegają, że komiks musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie, i nie przekraczać czterech stron. Jury oceni zarówno wartość plastyczną, jak i merytoryczne przygotowanie. „Chcielibyśmy, aby tło fabuły było jak najlepiej uchwycone. Mamy nadzieję, że w obrazie uda się autorom wyrazić własny stosunek do tego fragmentu naszej przeszłości” - tłumaczył dyrektor.

 

Najlepsze prace zostaną wystawione w Galerii Teatralnej, a jedna - wybrana przez komisję - zostanie nagrodzona podwójnym zaproszeniem na wszystkie premiery w gorzowskim teatrze w 2012 roku.

 

Konkurs jest skierowany do młodych ludzi w całym kraju. Jeśli jego laureatem zostanie osoba spoza rejonu Gorzowa, zamiast zaproszeń do teatru otrzyma inną, równie atrakcyjna nagrodę - zapewnił Tomaszewicz.

 

Prace należy dostarczyć listownie lub osobiście do Teatru im. Juliusza Osterwy, ul. Teatralna 9 w Gorzowie w terminie do 23 marca br.

 

Konkurs jest związany z zaplanowaną na 31 marca w Teatrze im. Osterwy premierą spektaklu pt. „Norymberga” w reżyserii Justyny Celedy. Sztuka Wojciecha Tomczyka to polityczny thriller ukazujący kulisy władzy minionej i obecnej, z trzema świetnie napisanymi rolami.

 

Młoda dziennikarka zbierając materiały do swojej książki o słynnym szpiegu z czasów PRL-u trafia do mieszkania emerytowanego pułkownika kontrwywiadu. Nie wie, że w rzeczywistości jest to zastawiona na nią pułapkę. Pułkownik i dziennikarka rozpoczynają grę, dzięki której dziewczyna pozna nie tylko mroki poprzedniego ustroju i współczesne układy wykraczające poza jej wyobraźnię, ale przede wszystkim odkryje tajemnicę śmierci swojego ojca. (PAP)

 

mmd/ hes/