Program Edukacja Morska skierowany jest do uczniów pierwszych klas gimnazjów. Jak powiedziała PAP Zuzanna Mojska z biura prasowego programu, w czasie kilkugodzinnego rejsu jego uczestnicy pokonują jachtami Motławę i Kanał Portowy aż do miejsca, gdzie zaczyna się Zatoka Gdańska. Trasa rejsu wiedzie m.in. obok słynnego gdańskiego Żurawia, statku-muzeum – Sołdek, Polskiego Haka, terenów stoczni gdańskiej, Twierdzy Wisłoujście, czynnych portowych nabrzeży i Westerplatte.

Po drodze uczniowie poznają historię mijanych zabytkowych obiektów (zwiedzają też m.in. Twierdzę Wisłoujście), najważniejsze fakty dotyczące dzisiejszej działalności portowej miasta oraz podstawowe informacje na temat ekologii oraz fauny i flory Morza Bałtyckiego. Jachty z uczniami wypływają też na Zatokę Gdańską, gdzie gimnazjaliści uczą się stawiania żagli, sterowania, wykorzystywania wiatru itp.

Do realizacji programu wykorzystywanych jest pięć sześcioosobowych jachtów, które Fundacja wynajmuje na czas trwania programu. Sternikami na jachtach są młodzi żeglarze zaangażowani do projektu przez Fundację. „Sternicy pełnią jednocześnie rolę przewodników, którzy opowiadają uczniom o historycznych i współczesnych morskich aspektach Gdańska. Wybierani są bardzo starannie, bo zależy nam, by byli to ludzie, którzy staną się kimś w rodzaju autorytetów dla uczniów” – powiedziała PAP Mojska.

Jak zaznaczyła, program Edukacja Morska ma pokazać gimnazjalistom możliwości, jakie mają dzięki temu, że mieszkają w mieście położonym nad morzem. „Z naszych doświadczeń wynika, że dla większości gdańskich uczniów, proponowane przez nas rejsy są pierwszą okazją do znalezienia się na wodzie i obejrzenia Gdańska z tej perspektywy. Żeglarstwo wydaje się trudno dostępną dziedziną sportu, a w praktyce nie jest to takie skomplikowane” – powiedziała PAP Mojska.

Jak co roku, w tym także, Fundacja przygotowała miejsca do udziału w programie, dla wszystkich – około trzech tysięcy, uczniów pierwszych klas gimnazjów. „Czekamy teraz na zgłoszenia szkół. Zwykle w programie bierze udział większość z nich” – powiedziała PAP Mojska dodając, że w tym roku program ruszy 4 maja i od tego dnia rejsy będą odbywały się w każdy kolejny dzień powszedni, aż do momentu, gdy wszyscy chętni uczniowie wezmą w nich udział.

Zapisy chętnych szkół prowadzone są telefonicznie - pod nr 58 323 67 52, oraz mailowo – zgłoszenie można wysłać na adres aleksandra.kulik@gdansk.gda.pl.

Gdański program edukacji morskiej realizowany jest od 2010 roku. Jego pomysłodawcą był żeglarz i mistrz olimpijski oraz mistrz świata - Mateusz Kusznierewicz. Koszty tej akcji pokrywa miasto i sponsorzy. Jak dotąd z programu skorzystało ponad 15 tysięcy młodych gdańszczan. Tegoroczna edycja projektu otrzymała honorowy patronat Ministerstwa Edukacji Narodowej. (PAP)