"Będzie to wyjątkowy rok z wielu powodów. Otóż w tym roku po raz pierwszy obowiązkiem szkolnym zostały objęte sześciolatki. W tym roku po raz pierwszy dzieci z klas pierwszych skorzystają z darmowych podręczników" - wymieniała premier. Podkreśliła, że od 2017 r. z darmowych książek będą korzystać wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.
"To jest też rok, w którym miałam okazję wygłosić expose i mówić, jak bardzo ważną rzeczą dla młodych ludzi, którzy kończą swoją edukację na różnym poziomie jest to, by po skończeniu szkoły nie byli rejestrowani w urzędach pracy jako bezrobotni" - podkreśliła Kopacz.
Dodała, że minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska traktuje szkolnictwo zawodowe jako priorytet. "Szkolnictwo zawodowe w połączeniu z potrzebami rynku i przemysłu polskiego daje szansę młodym ludziom po skończeniu szkoły, by nie stali się bezrobotni, ale by poszli do pracy i urządzali swoje dorosłe życie" - zauważyła premier.

 

Prezydent: budowanie systemu edukacyjnego to inwestycja w przyszłość>>

Jak mówiła, polska edukacja jest dzisiaj na takim poziomie, że możemy stanowić przykład dla wielu krajów europejskich. "Chylę głowę przed wszystkimi tymi, którzy w rankingach zapisali się w sposób szczególny. To dzięki wam, dzięki nauczycielom, pedagogom, poziom nauki jest zdecydowanie wyższy i to nie uszło uwagi również obserwatorów międzynarodowych. Chwalą nas, jestem szczęśliwa z tego powodu" - powiedziała Kopacz.
Szefowa rządu złożyła nauczycielom życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. "Te życzenia, które płyną z serca, powinny brzmieć - miejcie zdrowie do tego, co robicie, miejcie mnóstwo determinacji w sobie, ale też pamiętajcie o tym, że od tego jak traktujecie tych młodych ludzi, czego ich nauczycie, to oni potem w swoim dorosłym życiu będą uczyć swoje dzieci, swoje wnuki" - zaznaczyła.
Premier wspominała też swoich nauczycieli. Zaznaczyła, że to właśnie im zawdzięcza to, jaką jest osobą. "Do dziś pamiętam swoich nauczycieli zarówno ze szkoły podstawowej, jak i ze szkoły średniej. To byli wyjątkowi ludzie" - podkreśliła.
Z kolei zaproszona na uroczystość była wychowawczyni pani premier z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Radomiu Kunegunda Głogowska wspominała swoją uczennicę z tamtych lat. "Była bardzo sympatyczną uczennicą, bardzo miłą, a przy okazji zdolną, wytrwałą i pilną" - powiedziała.
Podczas uroczystości w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 20 nauczycieli, pedagogów, pracowników oświaty otrzymało z rąk premier odznaczenia państwowe. (PAP)

Prezes ZNP: zamiast na kosztach skupmy się na jakości oświaty>>