Ciężar szkolnego tornistra lub plecaka nie powinien przekraczać 10-15 proc. wagi ciała dziecka. "Nadmierna waga tornistra może prowadzić do skrzywień kręgosłupa, powodować bóle pleców, zmniejszać pojemność płuc. Nie wszyscy rodzice i nauczyciele o tym pamiętają, ponieważ w trakcie kontroli tornistrów okazało się, że co jedenasty był za ciężki" - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka częstochowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie Edyta Kapelka.
Z przeprowadzonych badań wynika, że im młodsze dziecko tym częściej waga tornistra przekraczała dopuszczalne 15 proc. W klasie pierwszej szkoły podstawowej co szóste dziecko miało za ciężki tornister, w drugiej - co dziesiąte, w klasie trzeciej ten problem dotyczył 2 proc. dzieci.

W trakcie pomiarów stwierdzono również, że nadmierna waga tornistrów "często wynika nie tylko z przynoszenia zbędnych w danym dniu podręczników, ale jest również efektem przynoszenia rzeczy niepotrzebnych" - najcięższy ważył prawie 5 kg natomiast uczeń ważył 26,1 kg. Pracownicy sanepidu zauważyli w szkolnych tornistrach m.in. słowniki, kolorowe czasopisma, napoje w szklanych butelkach. Dodatkowym obciążeniem, zwłaszcza w klasach młodszych - są zdaniem sanepidu - plecaki z metalowym stelażem.

Ważenie 558 tornistrów zorganizowano w ramach kampanii "Odchudzamy tornistry". Jej celem jest uświadomienie dzieciom i ich rodzicom, jakie skutki niesie za sobą nadmierne obciążanie kręgosłupa, a także wskazanie na konieczność wprowadzenia szkolnych rozwiązań, które na trwałe wyeliminują ten problem.
"W szkołach można na przykład zorganizować miejsca na pozostawienie podręczników. Wiele zależy także od samych rodziców, którzy powinni pamiętać, że lepiej jest kupować zeszyty w cienkich okładkach, lżejsze piórniki" - powiedziała Kapelka.
Częstochowski sanepid zamierza jeszcze przed końcem roku dostarczyć do szkół materiały edukacyjne dla rodziców. (PAP)

ktp/ abe/