Akcja potrwa do 30 sierpnia; w jej ramach można wysyłać sms pod hasłem "Tornister" na numer 72052 (2,46 zł z VAT) oraz wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Tornister", z których dochód zostanie przeznaczony na zakup tornistrów.

"Caritas pomaga dzieciom wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny poprzez zakup wyprawek szkolnych dla dzieci z ubogich rodzin" - podkreślił Kęska. Dodał, że do tej pory Caritas przekazała już blisko 100 tys. wyprawek.
Kampania - jak informuje Kęska - realizowana jest w całej Polsce w diecezjalnych i parafialnych Caritas. "Parafianie wypełnią wyprawkami szkolnymi plecaki zakupione przez Caritas i rozdawane w kościołach. Wyprawki szkolne kupowane są również dzięki wsparciu licznych, prywatnych i instytucjonalnych ofiarodawców. Gotowe wyprawki przed początkiem roku szkolnego przekazane zostaną dzieciom" - powiedział rzecznik Caritas.
Jak informuje GUS w raporcie z czerwca 2015 r. grupą najbardziej dotkniętą i zagrożoną biedą w Polsce są dzieci a ponad jedna czwarta rodzin wielodzietnych z czworgiem lub więcej dzieci dotknięta jest biedą skrajną. Z badań wynika również, że wykształcenie jest najważniejszym czynnikiem zmniejszającym ryzyko biedy i jej dziedziczenia.
Zakup wyprawki szkolnej, szczególnie dla rodzin wielodzietnych - zaznaczył rzecznik Caritas - jest dużym wyzwaniem. "Koszt wyprawki szkolnej to kwota rzędu tysiąca złotych. Nigdy nie jest tak, że rodzic może sobie pozwolić na zakup wszystkiego czego by się chciało dla swoich dzieci" – powiedziała Małgorzata Pędowska, matka piątki dzieci.

Średni koszt wyprawki szkolnej w tym roku to 683 zł>>

Tegoroczną kampanię Tornister pełen Uśmiechów po raz kolejny wspierają wydawcy edukacyjni z Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki. Wydawnictwa: WSiP, Nowa Era, Oxford University Press, Pearson, Macmillan i LektorKlett za pośrednictwem Caritas bezpłatnie przekazują swoje podręczniki dzieciom. Kampanię wspiera również firma BIC - producent artykułów biurowych, przekazując środki na zakup wyprawek szkolnych z prowadzonej przez siebie akcji „Bądź BIC bohaterem”.
Ważnym elementem kampanii - jak podkreślił Kęska - jest jej wielki finał, który w tym roku odbędzie się30 sierpnia w Przemyślu. 8 tysięcy dzieci, które przyjdą na przemyski rynek otrzyma „Tornistry pełne uśmiechów”. Wśród przekazanych im wyprawek znajdą się m.in. te, specjalnie przygotowane przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego, Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, dziennikarza TVP1 Krzysztofa Ziemca, Anitę Lipnicką, organizatorów Światowych Dni Młodzieży, wydawców edukacyjnych oraz redakcje: TVP INFO, Gościa Niedzielnego, Niedzieli i portalu www.Deon.pl. W trakcie pikniku odbędą się koncerty Anity Lipnickiej i Magdy Anioł. Specjalną transmisję finału akcji przeprowadzi na swej antenie TVP1. (PAP)

Jednak nie wszystkie szkoły dostaną podręczniki na czas>>