Inwestycja, warta 57 mln zł, ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu, dwukrotnie zwiększy się też pojemność zbiornika. Zdaniem szefa MSP realizowany projekt jest dobrym przykładem współpracy „wielkiego przemysłu z lokalnymi firmami i mieszkańcami”.

„To taki zrównoważony rozwój, w którym uczestniczy lokalne społeczeństwo i firmy oraz skarb państwa. Przemysłowy gigant, jakim jest grupa PGE, wcale nie potrzebuje tak dużo wody do chłodzenia swej elektrowni w Turowie. Jednak odbudowuje tę zaporę w taki sposób, by pokazać, że gigant przemysłowy ma ludzkie serce i zagwarantuje większe bezpieczeństwo” - mówił Czerwiński.

Odbudowa, którą wykonuje lokalna firma z Bogatyni EGBUD, trwa od czerwca 2014 r. i zakończy się w sierpniu 2016 r. Następnie przez pół roku napełniany będzie zbiornik, w którym zapas wody zostanie zwiększony o 3,7 mln metrów sześciennych. Będzie to dwukrotnie więcej niż poprzednio. Zagwarantuje to elektrowni i miastu Bogatynia zapas wody na trzy miesiące w przypadku suszy.

Zapora Niedów na rzece Witka pękła w sierpniu 2010 r. z powodu zbyt intensywnych opadów deszczu, jakie przeszły nad częścią Dolnego Śląska. Siedmiometrowa fala zalała okoliczne miejscowości na trasie Bogatynia-Zgorzelec oraz sam Zgorzelec. W ciągu trzech godzin spłynęło do zbiornika 30 mln metrów sześciennych wody, czyli sześć pojemności tego zbiornika. Zbiornik miał pojemność 5 mln m sześc.

Zaporę zbudowano w latach 1958-1962 na potrzeby chłodzenia elektrowni Turów, która należy do PGE Polska Grupa Energetyczna SA.

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie środkowej i wschodniej. Dostarcza energię elektryczną dla ok. 5 milionów domów, firm i instytucji.

Grupa Kapitałowa PGE zatrudnia ponad 46 tys. pracowników. Wydobywa ponad 43 mln ton węgla brunatnego w kopalniach z Grupy Kapitałowej PGE. Moc elektrowni i elektrociepłowni należących do Grupy Kapitałowej PGE to 12,4 GW. Elektrownia Turów do systemu energetycznego kraju dostarcza ok. 7 proc. energii. Paliwem podstawowym jest węgiel brunatny.(PAP)