Piece węglowe starego typu są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w mieście pod Giewontem. Dotacja umożliwi wymianę ich na ekologiczne źródła ciepła, np. przyłączenie domów do sieci geotermalnej lub gazowej, a także instalację pomp ciepła i kotłów na biomasę.

„To ważny krok w drodze do realizacji ważnego dla Zakopanego projektu, jakim jest czyste powietrze. Podkreślić trzeba także, że zakopiański wniosek oceniony został bardzo wysoko, zajmując drugie miejsce na liście rankingowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego” – powiedziała rzeczniczka zakopiańskiego magistratu Anna Karpiel-Semberecka.

Domostwa, w których będą wymieniane piece starego typu są obecnie oceniane pod względem energetycznym. Oznacza to, że specjaliści doradzają jakie rozwiązania będą dla danego domu najkorzystniejsze. Wymiana pieców ruszy po zakończeniu oceny energetycznej i podpisaniu stosownej umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Kolejny wniosek mający na celu poprawę jakości powietrza pod Tatrami jest obecnie na końcowym etapie oceniania przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Zakłada on wymianę 200 kotłów węglowych na nowoczesne kotły spełniające najwyższe wymagania, opalane ekogroszkiem lub biomasą.

Urząd Miasta w Zakopanem będzie starał się także o kolejne środki z funduszy europejskich na odnawialne źródła energii. Ten projekt będzie skierowany do osób chcących korzystać z paneli słonecznych do ogrzewania wody, paneli fotowoltaicznych produkujących prąd lub z pomp ciepła. Dofinansowanie w tym projekcie ma wynieść do 60 proc. kosztów instalacji.(PAP)

autor: Szymon Bafia

edytor: Marek Michałowski

szb/ maro/