Przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu Leonard Palka poinformował we wtorek PAP, że sprzedaż cementu w maju br. spadła o 16 proc. wobec maja 2012 r. i wyniosła 1 mln 488 tys. ton. Od stycznia do maja br. cementownie w Polsce sprzedały 4 mln 245,4 tys. ton. To oznacza spadek o ponad 26 proc. wobec tego samego okresu rok wcześniej.

Przewodniczący SPC ocenił, że spadek sprzedaży cementu w maju był znaczący. "To wynika ze spowolnienia gospodarczego i z braku znaczących projektów infrastrukturalnych. Ponadto sześć dodatkowych wolnych dni w maju było wyłączonych ze sprzedaży" - powiedział.

Palka zwrócił uwagę, że choć w kwietniu br. sprzedaż cementu spadła o ok. 25 proc. rok do roku, to majowy spadek sprzedaży tego surowca o 16 proc. rok do roku jest wciąż niezadowalający. "W drugim półroczu spadki te powinny być mniejsze. To jednak nie oznacza, że nadrobimy straty z ostatnich pięciu miesięcy" - powiedział. Ocenił, że ten rok zamknie się 8-proc. stratą wobec ub.r.

Z szacunków Stowarzyszenia wynika, że produkcja cementu w maju spadła o 10,3 proc. do 1 mln 552,1 tys. ton, a od stycznia do maja - o ponad 26 proc. do 4 mln 236,8 tys. ton.

W Polsce działa 13 zakładów cementowych, należących do 9 międzynarodowych grup.