W tegorocznej akcji uczestniczyło blisko 4 tys. wolontariuszy.

„Niezmiernie cieszy nas, że z roku na rok nasza akcja przynosi efekty i śmieci w Tatrach jest o wiele mniej. Podczas pierwszej akcji z gór znieśliśmy aż półtorej tony śmieci" – powiedział Dąbrowa.

"Od początku akcji z roku na rok wzrasta świadomość turystów i śmieci w Tatrach jest na szczęście coraz mniej” - dodał. Przypomniał, że Tatry to teren szczególnie chronionego parku narodowego, a mimo to wciąż zdarzają się tam turyści pozostawiający śmieci.

Rzecznik dodał, że akcja Czyste Tatry przeniesie się w inne atrakcyjnie turystycznie rejony Polski. „Już za tydzień rozpoczynamy akcję Czyste Plaże i wolontariusze pojawią się w Gdyni, a później w Łebie. We wrześniu chcemy posprzątać Beskidy i uświadamiać turystów, że nie warto śmiecić” – mówił Dąbrowa.

Akcja Czyste Tatr odbywa się co roku od 2012 r. Dotychczas w akcji wzięło udział już blisko 13 tys. wolontariuszy. Łącznie zniesiono z Tatr ponad 4 tony śmieci. Celem akcji jest budowanie świadomości utrzymywania czystości w świecie przyrody.

Akcję sprzątania Tatr wspierają artyści, sportowcy i dziennikarze.

Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oko oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu.(PAP)