W pierwszej kolejności odnowione będą elewacje, odrestaurowane zostaną też wszystkie rzeźby zdobiące gmach. Przewidziane jest także ożywienie arkad przez zainstalowanie multimedialnych ekranów, na których można będzie zobaczyć wystawy wirtualne i najcenniejsze zbiory na co dzień zamknięte w skarbcu Biblioteki Narodowej. Po zakończeniu tych prac planowany jest pełny remont wnętrz pałacu.

"Dla mnie to wielka radość, że Warszawa doczeka się rewitalizacji jednego z największych, wprawdzie nie do końca zachowanych, ale jednak - częściowo ocalałych z pożogi wojennej - zabytków doby baroku. Pałac Krasińskich był rzeczywiście rezydencją wielkiej skali, wielkiej klasy i wielkiej urody" - mówiła na środowej konferencji prasowej minister kultury.

Zauważyła, że historia nie obeszła się dobrze z tym budynkiem. "Pałac Krasińskich przetrwał, ale jako daleko posunięta ruina. Wielkiego wysiłku wymagało doprowadzenia go do stanu w jakim jest dzisiaj. Potem przez wiele dziesięcioleci nie miał już tyle szczęścia do inwestycji. Dopiero (...) w 2008 r. doczekał się remontu fasady" - przypomniała.

"Projekt, przygotowany przez Bibliotekę Narodową zakłada, że nie tylko będzie on ładniejszy, ale że będzie on też bardziej dostępny, otwarty, mocniej niż do tej pory zostanie włączony w obieg życia kulturalnego i turystycznego Warszawy" - zauważyła.

Pałac Krasińskich, znany także pod nazwą Pałac Rzeczypospolitej, to barokowa budowla z przyległym od strony zachodniej dużym parkiem - Ogrodem Krasińskich. Zbudowany został w drugiej połowie XVII wieku wg projektu Tylmana z Gameren.

Kupiony przez Komisję Skarbową w 1765 roku został nazwany Pałacem Rzeczypospolitej i przeznaczony na siedzibę urzędów. Po pożarze w 1782 roku został odbudowany według projektu Dominika Merliniego. W latach 1827-1828 odbywały się tam posiedzenia sądu sejmowego.

W 1944 roku pałac, w trakcie powstania warszawskiego, został spalony. W latach 1952-1961 pałac odbudowano i przekazano go Bibliotece Narodowej. W 1965 r. wpisano go do rejestru zabytków, a w 1994 r. uznano za pomnik historii. Obecnie mieszczą się w nim zbiory specjalne Biblioteki Narodowej.

Planowana data zakończenia realizacji to 15 kwietnia 2016 r. 13,7 mln zł dotacji na ten cel pochodzi z Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego - Biblioteka Narodowa otrzymała 100 proc. dofinasowania na konserwację i rewitalizację Pałacu Krasińskich. (PAP)