W chwili otwarcia ruchu na moście z dziennikarzami spotkała się minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak. "Każdy tydzień wcześniejszego oddania to jest duży sukces z uwagi na utrudnienia (drogowe), które tutaj wszyscy znosimy" - powiedziała minister.

Zgodnie z planem przebudowa mostu miała się zakończyć do 31 października br.

Jan Krynicki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad powiedział wcześniej w piątek PAP, że dyrekcja już otrzymała pozwolenie na użytkowanie mostu i nowego odcinka trasy. Wyjaśnił, że na początku kierowcom zostaje udostępniony fragment Trasy AK od ul. Powązkowskiej do Mostu Grota-Roweckiego, od dwóch do trzech pasów na jedni głównej. Na samej przeprawie kierowcy będą mogli jeździć po trzech zewnętrznych pasach ruchu przeznaczonych dla ruchu lokalnego.

Przez kolejne 10 dni mają być zamknięte na samym moście środkowe cztery pasy ruchu dedykowane dla ruchu tranzytowego (Trasa AK stanowi warszawską część drogi S8); na nitkach tranzytowych będą jeszcze trwały prace wykończeniowe.

Po ich zakończeniu poszerzony most będzie miał po pięć pasów ruchu w obu kierunkach - po trzy dla ruchu lokalnego i po dwa dla tranzytowego. Cała procedura wdrażania nowej organizacji najprawdopodobniej będzie trwać do 3 tygodni, w trakcie których będą jeszcze obowiązywać ograniczenia prędkości maksymalnej.

W ostatnim tygodniu wykonawca przebudowy trasy i mostu firma Metrostav prowadziła prace wykończeniowe na południowej jezdni mostu. Ruchu w obu kierunkach był poprowadzony jezdnią północną.

Umowa na przebudowę trasy wraz z mostem Grota-Roweckiego została podpisana 18 lipca 2013 r. Wartość kontraktu to 796 mln zł. (PAP)